Ce a declarat Ivaylo Petev după derby-ul cu FCU Craiova 1948: ”Aceste meciuri nu trebuie jucate, trebuie câştigate”

Universitatea Craiova s-a impus în derby-ului oraşului, scor 2-1 contra lui FCU 1948, iar trupa lui Mihai Rotaru încă speră la play-off.

”Am făcut o greşeală şi am primit un gol. În a doua repriză am corectat nişte chestii şi cred că repriza a doua a fost mult mai bună din punct de vedere calitativ. Am avut şi alte situaţii să marcăm şi golul trei, însă nu am reuşit.

Aceste meciuri nu trebuie jucate, trebuie câştigate. Îmi felicit jucătorii şi publicul şi cred că am meritat cele trei puncte.

(n.r. despre accidentarea lui Screciu) ”Cei care au intrat au făcut-o foarte bine, au adus energie în joc. Avem o bancă foarte bună şi admir acest comportament. Cel care primeşte o şansă trebuie să dea tot ce are mai bun. Mâine vom vedea situaţia lui Screciu. Mi-a spus că a simţit ceva la pulpă”, a spus Ivaylo Petev.

FCU Craiova 1948 1-2 Universitatea Craiova

Prima ocazie importantă a partidei a aparţinut oaspeţilor, în minutul 28, când Robert Popa a respins şutul din careu al lui Baiaram. FCU Craiova a replicat cu ocazia lui Baeten din minutul 44 şi cu golul marcat în minutul 45+4.

Bahassa a centrat de pe dreapta,Căpăţână a respins greşit şi Aurelian Chiţu a înscris. Echipa lui Petev a fost mai energică în partea secundă. Baeten a scos de pe linia porţii la capul lui Baiaram, din minutul 50.

Alexandru Mitriţă a egalat în minutul 70, când l-a lobat pe Robert Popa, pentru ca şapte minute mai târziu Baiaram să înscrie golul victoriei oaspeţilor. S-a încheiat 2-1 pentru CS Universitatea Craiova, care este pe locul 4, cu 49 de puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă locul 13, cu 31 de puncte.

• FCU CRAIOVA: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, Dr. Albu – Baeten (Sidibe 85), Bauza, Bahassa (Ibrahimi 86) - A. Chiţu (Dragu 90). ANTRENOR: Nicolo Napoli
  • CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţână, Screciu (Maldonado 56), Badelj, N. Bancu (Şt. Vlădoiu 88) - Al. Creţu (A. Ivan 46), Al. Mateiu, Mekvabishvili (Zajkov 88) - Baiaram, Markovic (Cîmpanu 56), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Ivaylo Petev

Afla mai multe despre: superligafcu craiova 1948universitatea craiova