”Cea mai urâtă seară din cariera de antrenor”. Ioan Ovidiu Sabău, concluzii drastice după ”corecţia” din Bănie: ”Nu poţi să te prezinţi atât de slab”

U Cluj

Ioan Ovidiu Sabău (54 de ani) a tras concluziile după eşecul usturător suferit de echipa sa în Bănie. Tehnicianul celor de la U Cluj a precizat că înfrângerea de pe ”Ion Oblemenco” a fost cea mai neagră seară din cariera lui de antrenor.

În absenţa suporterilor, pe ”Ion Oblemenco”, FC U Craiova a făcut instrucţie cu U Cluj şi i-a administrat unul dintre cele mai usturătoare meciuri. Ardelenii au fost surclasaţi cu un neverosibil 0-5, în etapa a 24-a din Superligă.

Aurelian Chiţu a deschis scorul la Craiova, în minutul 12, pe un stadion gol, conform dorinţei clubului din Bănie, care a decis să joace acest meci fără spectatori.

Tot Aurelian Chiţu a majorat scorul, din pasa lui Bahassa, în minutul 25, iar Dragoş Albu a stabilit scorul pauzei cu un şut excepţional din marginea careului, în minutul 36, tot din pasa lui Bahassa.

Albu i-a întors serviciul lui Yassine Bahassa, în minutul 82, când a recuperat o minge la o greşeală a lui Miron, a pasat în careu şi Bahassa a făcut 4-0.

Scorul final a fost stabilit scorul final în minutul 90, de Blănuţă, din pasa lui Ibrahimi.

La capătul meciului, Ioan Ovidiu Sabău a fost extrem de dezamăgit de evoluţia echipei pe care a preluat-o recent şi a precizat că este ”cea mai urâtă seară” din cariera sa de antrenor.

”După două jocuri foarte bune, acum am fost de nerecunoscut. Nu poţi să te prezinţi atât de slab. Trebuie să facem o analiză să vedem unde am greşit cu toţii, în primul rând eu.

La cald e greu să fac o analiză. Nu am avut curaj să jucăm, am fost timoraţi, timizi. Nu asta este echipa pe care eu o cunosc şi pe care am antrenat-o.

Un meci care trebuie analizat foarte atent, ce se întâmplă, de ce am ajuns să jucăm foarte modest. Nu am jucat aşa până acum.

Am în continuare impresie foarte bună despre ei. Îi văd foarte afectaţi. Trebuie să ne pregătim foarte bine, să fim foarte concentraţi la ce avem de făcut.

Cred că cei de la Craiova sunt mult peste noi din punct de vedere valoric. Au demonstrat asta astăzi. Au fost mult mai buni decât noi.

Cea mai urâtă seară din cariera de antrenor. Trebuie să ne revenim, să ne refacem din punct de vedere psihic, mental”, a declarat Sabău, după meci.

Afla mai multe despre: fc u craiova u clujsuperliga