Chiricheş, fundaşul cu ”câte o gafă pe minut”: ”Horror! Un dezastru. Pierde mingea şi repetă greşelile”. Nota primită după meciul de coşmar cu Napoli

Presa din Italia a criticat dur prestaţia lui Vlad Chiricheş din meciul Napoli - Sassuolo.

Sassuolo a pierdut cu Napoli, scor 1-6, în etapa a 35-a din Serie A.

Vlad Chiricheş a fost titular, dar a fost înlocuit la pauză, ca urmare a evoluţiei ruşinoase din prima repriză.

Sassuolo a primit patru goluri în primele 45 de minute de la una dintre pretendetele la titlu, prin Koulibaly, Osimhen, Lozano şi Mertens.

Astfel, Chiricheş a fost înlocuit de Ayhan. În partea secundă, gruparea neroverde a mai încesat două goluri, de la Mertens şi Rrahmani. Pe final, Sassuolo a reuşit golul de onoare, prin Maxime Lopez.

Drept urmare, Chiricheş nu a scăpat de criticile aprige ale presei din Italia, care i-a acordat, aşa cum era de aşteptat, nota patru, şi l-a considerat vinovat la toate cele patru goluri primite de Sassuolo în timpul petrecut de acesta pe teren, respectiv prima repriză.

Eurosport Italia a caracterizat evoluţia căpitanului naţionalei României: ”Horror! Chiricheş, un dezastru. Pierde mingea în faţa lui Osimhen în startul meciului, iar apoi continuă să facă şi să repete greşelile”.

”Chiricheş a apărut cu câte o gafă pe minut şi l-a trimis imediat pe Osimhen spre glorie. O mulţime de gafe în cele 45 de minute”, a notat şi Tuttomercatoweb

Nici cei de la Sassuolo News nu l-a iertat pe Chiricheş: ”Abordarea meciului a fost greşită, iar Chiricheş ne-a făcut să înţelegem care sunt intenţiile lui Sassuolo din acest meci după eroarea de la faza cu Osimhen”.

”Trimite mai întâi o pasă nesăbuită în spate, însă Osimhen nu reuşeşte să îl pedepsească cu un gol. Apoi, pierde o multitudine de mingi pe construcţie şi îi permite lui Osimhen să sară netulburat şi să facă 2-0.

Este ocolit şi la golul de 3-0 marcat de Lozano din pasa aceluiaşi atacant nigerian”, au scris şi cei de la Canale Sassuolo.

Afla mai multe despre: chirichessassuolo