Concluziile lui Flavius Stoican, după ce a smuls un punct din duelul cu campioana CFR Cluj, la debutul ca antrenor la FC Botoşani: ”Au excelat toţi”

FC Botoșani

Flavius Stoican (46 de ani) a debutat cu dreptul la conducerea băncii tehnice a formaţiei FC Botoşani, care a reuşit să smulgă un punct campioanei CFR Cluj, chiar în primul minut al prelungirilor. Antrenorul moldovenilor a tras concluziile la capătul partidei.

FC Botoşani a încheiat la egalitate, pe teren propriu, meciul cu formaţia CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 20-a din Superligă.

La Botoşani scorul a fost deschis de oaspeţi, în minutul 28, când Lovro Cvek a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Cristian Manea.

Gazdele au alergat după egalare în repriza secundă şi au reuşit să înscrie în minutul 90+1 prin Dragu, intrat în prima repriză în locul lui Camara.

Astfel, Flavius Stoican a debutat la conducerea celor de la FC Botoşani cu un punct scos din duelul cu camioana României.

La finalul meciului, tehnicianul în vârstă de 46 de ani şi-a felicitat jucătorii pentru determinare, aspect pe care vrea să-l vadă şi în meciurile următoare.

Totodată, Stoican a precizat că Sekou Camara va fi indisponibil aproximativ trei săptămâni.

”Asta le-am spus-o şi lor, bravo că n-au cedat, un meci contra unei echipe care a făcut un joc bun în prima repriză.

Avem încredere, potenţial ştiam că există la această echipe şi trebuie să rămânem modeşti din punct de vedere al comportamentului. Încercăm să facem şi în meciul următor un joc bun.

E destul de devreme să pun pe tapet cine m-a impresionat şi cine nu. Astăzi au excelat toţi din punct de vedere al determinării.

(n.r. despre Camara) Am înţeles că va sta trei săptămâni cu mâna imobilizată”, a declarat Stoican, după meci.

Afla mai multe despre: flavius stoicanbotosani