Cristi Balaj, după calificarea dramatică a lui CFR Cluj: ”Suntem în grupele Conference League. Vom avea încasări”. Ce spune despre datoriile clubului | EXCLUSIV

CFR Cluj

CFR Cluj s-a calificat dramatic în grupele Conference League, după ce croatul Cvek a marcat un gol din foarfecă în minutul 90 al partidei cu Maribor. Cristi Balaj, preşedintele campioanei României, a reacţionat după performanţa reuşită de gruparea din Gruia.

CFR Cluj a învins-o pe Maribor, scor 1-0, şi a obţinut pentru a doua oară consecutiv calificarea în grupele Conference League.

Cristi Balaj a afirmat că a trăit meciul la maxim şi a dezvăluit cum s-a bucurat la golul fabulos marcat de Cvek în minutul 90.

Totodată, preşedintele grupării ardelene a precizat că accesul în grupele Conference League reprezintă, pe lângă multe alte avantaje, şi o nouă sursă importantă de venit, una care să acopere datoriile clubului.

”Am luat sedative. M-a rugat mama şi m-a pus să-i promit, iar în momentul în care promitem ceva în Ardeal facem tot ce depinde de noi să ne ţinem de cuvânt, să-mi cumpăr sedative naturale şi mi-am luat şi le-am folosit. Nu sunt vesel că le-am luat, sunt vesel că am câştigat. La gol am sărit în braţele domnului ministru Novak.

(n.r. poţi să crezi că aţi dat gol în minutul 90) Nu, dar norocul acesta se întoarce în momentul în care eşti curat, în momentul în care încerci să nu păcăleşti, în momentul în care faci tot ce depinde de tine să asiguri condiţii, iar la un moment dat vin rezultate.

Suntem în grupele Conference League şi de acum vom începe să avem încasări.

Marea majoritate a datoriilor sunt către finanţator şi el nu vrea să le scoată. A spus că în continuare susţine clubul, indiferent dacă va intra sau nu în grupe.

Jucătorii au luptat exemplar. O singură ocazie au avut cei de la Maribor.

Recunosc că nu m-am aşteptat să înscriem în ultimul minut sau în ultimele minute pentru că de obicei primeam gol în acea perioadă a meciului.

Am fost în vestiar cu domnul ministru, am felicitat jucătorii. Cu Dan Petrescu nu am vorbit. A fost un Dan Petrescu tensionat. Miza importantă a partidei l-a copleşit şi probabil uneori nu a avut cele mai reuşite exprimări”, a declarat Balaj, pentru Orange Sport.

Afla mai multe despre: cfr clujconference leaguebalaj