Cristiano Bergodi, discurs categoric după remiza fără goluri de la Galaţi: ”Un punct câştigat”. Laude pentru Oţelul

Rapid

Antrenorul formaţiei Rapid, Cristiano Bergodi (58 de ani), a tras concluziile după remiza ”albă” de la Galaţi, contra celor de la Oţelul.

Rapid a remizat cu Oţelul Galaţi, scor 0-0, în etapa a noua din Superliga României.

La Galaţi, antrenorul oaspeţilor, Cristiano Bergodi a fost obligat să efectueze prima schimbare încă din minutul 28, după accidentarea lui Oaidă.

În minutul 52, portarul giuleştenilor, Horaţiu Moldovan, a prins un balon şi a avut nevoie de intervenţia medicilor, iar la reluarea jocului a fost aproape să comită o gafă incredibilă, dar s-a redresat.

Funsho Bamgboye a înscris în minutul 58, însă golul a fost anulat după analiza VAR, pentru offside.

În minutul 90+5, Mattias Kait a fost eliminat pentru cumul de ”galbene”, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Reacţia lui Bergodi, după Oţelul - Rapid 0-0

La finalul meciului, Cristiano Bergodi s-a arătat mulţumit de rezultatul de la Galaţi şi a subliniat faptul că echipa sa a câştigat un punct.

”Rezultatul (n.r. l-a dezamăgit). Voiam a patra victorie, dar nu a fost posibil. A fost un punct câştigat. Oţelul e o echipă care se apără foarte bine, nu a fost uşor să creăm spaţii. Ei au ţinut ritmul sus, nu au scăzut.

Am găsit o echipă bună, foarte bine pregătită fizică. Echipa a arătat caracter. Nu găsim alibi pentru un jucător că a venit afectat de la naţională. În prima repriză am intrat în careu, dar nu am reuşit să materializăm.

Eu sunt mulţumit oricum. E un punct câştigat într-un meci de luptă. Sunt mulţumit de cine a intrat. Noi rămânem aşa.

Nu stau acum să mă gândesc la un fundaş central. Nu ştiu. Nu vorbesc de transferuri, ci de cum a jucat echipa. Repet, un punct câştigat”, a declarat Bergodi, după meci.

În urma rezultatului de egalitate de la Galaţi, Rapid se află pe locul 4, cu 15 puncte, în clasamentul din România.

Afla mai multe despre: rapidcristiano bergodiotelul galati