David Popovici, primele medalii din 2023! Aur la 50 de metri liber şi 100 de metri spate, la Campionatul Naţional de înot de la Otopeni. La ce probe va mai concura

David Popovici

David Popovici a câştigat primele două medalii în acest an: aur la 50 de metri liber şi 100 de metri spate, la Campionatul Naţional de înot de la Otopeni.

David Popovici, primele medalii din 2023! La ce probe va mai concura

David Popovici, cel mai bun înotător al lumii în 2022, a câştigat, miercuri, 5 aprilie, medalia de aur în proba de 50 de metri liber din cadrul Campionatului Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 22.62. Pe locul doi s-a clasat Constantin George Alexandru Stoica (22.96), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (23.31).

Totodată, la a doua probă la care a cucerit aurul, cea de 100 de metri spate, David Popovici a fost cronometrat cu timpul 54.74.

Pe locul doi s-a clasat Denis Laurean Popescu (55.05), iar pe trei a terminat Robert Andrei Badea (58.89).

Înotătorul în vârstă de numai 18 ani a oferit şi prima reacţie după medaliile de aur câştigate.

“Am încercat ceva nou, să înot cu braţele întinse. Nu prea îmi place. Sunt mulţumit.

Profit de faptul că nu este un concurs cu miză foarte mare. Da, chiar sunt bucuros”, a declarat Popovici la final, conform TVR.

Zilele următoare, David Popovici va evolua la 50 m fluture, 100 m liber, 100 m fluture şi 400 m liber.

Competiţia se desfăşoară la Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.

Recent, David Popovici şi-a anunţat şi obiectivele pe care le-a setat pentru noul an.

Afla mai multe despre: david popoviciinot