Florin Pîrvu, după Botoşani - Petrolul 1-1: ”Un meci nebun. Terenul, destul de denivelat, iarba cam mare”. Reacţia lui Grozav după penalty-ul ratat

Petrolul

Antrenorul formaţiei Petrolul Ploieşti, Florin Pîrvu (48 de ani), a tras concluziile după remiza, din deplasare, cu FC Botoşani, în runda secundă a Superligii.

Petrolul şi Botoşani au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei cu numărul doi din Superliga României.

Ploieştenii au deschis scorul la Botoşani, după o fază la care Grozav, din pasa lui Budescu, a şutat plasat la colţul lung, din marginea careului, în minutul 14.

Gazdele au egalat în minutul 38, când Mihai Roman II a deviat în plasă un balon centrat în careu de Dican.

Ploieştenii a avut un gol al lui Grozav anulat în minutul 90, după consultarea VAR, pentru ofsaid.

Petrolul a primit şi un penalty în minutul 90+9, când Dican l-a lovit pe Doua în careu, însă Grozav a ratat lovitura de la 11 metri, şutând pe lângă poartă în minutul 90+11.

La finalul meciului, Florin Pîrvu a fost mulţumit de jocul echipei sale, pe un teren dificil şi în condiţii complicate.

De asemenea, antrenorul Petrolului a subliniat care este obiectivul ”Lupilor galbeni” în acest sezon.

”E foarte greu, am venit cu speranţă, ne doream foarte mult victoria. Am venit cu gândul de a câştiga, ne-a lipsit puţin pentru a reuşi asta. În final, vreau să-mi felicit băieţii că au crezut şi au avut atitudine şi intensitate.

Nu e uşor să joci aici, pe o asemenea căldură, şi să ai atâtea ocazii de gol. Botoşani este o echipă bună. Dacă ne gândim că în prima etapă am ratat penalty la 1-1, puteau fi 3 puncte... Azi, la fel, gol anulat si penalty ratat. Băieţii au dreptate, puteam avea 6 puncte.

Of, nu ştiu ce să spun, ne-am dorit foarte mult victoria. Nu e uşor să joci aici la Botoşani, pe o asemenea căldură şi să ai ocaziile pe care le-am avut noi.

Obiectivul e clar, nu e niciun clişeu, trebuie să ne clasăm pe un loc mai bun decât în sezonul trecut. Trebuie să luăm meci cu meci şi după vedem unde vom fi.

Terenul n-a fost în condiţii aşa de bune, destul de denivelat, iarba cam mare, dar cei de la Botoşani trebuie să ştie de ce au lăsat iarba aşa de mare”, a declarat Pîrvu, după meci.

De asemenea, şi Gicu Grozav, cel care a ratat penalty-ul din prelungirile partidei, a vorbit la finalul întâlnirii.

”O căldură mare, am muncit mult, am sperat să plecăm cu cele trei puncte. Din păcate am ratat penalty. Sunt suparat. Nu avem ce să facem, dar mergem înainte.

Ăsta e fotbalul, penalty-urile se ratează. Trebuie să ridicăm capul şi să mergem înainte. Obiectivul e să parcurgem un campionat la fel ca anul trecut.

Trebuie să luăm pas cu pas, sunt meciuri grele, iar la final trebuie să tragem linie şi să vedem unde vom fi”, a afirmat şi Grozav.

După primele două etape, Petrolul Ploieşti a acumulat doar două puncte, cu două rezultate identice, 1-1.

Afla mai multe despre: petrolulflorin pirvugicu grozav