Gâlcă, extrem de apăsat după jocul slab făcut de Craiova la Galaţi: ”Dacă trebuia să fie o câştigătoare, ei meritau”

Universitatea Craiova

Antrenorul celor de la Craiova, Costel Gâlcă (52 de ani), a tras concluziile după remiza de la Galaţi cu Oţelul.

Oţelul Galaţi a încheiat la egalitate, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, scor 1-1, în etapa a 12-a din Superligă.

Juric a marcat pentru gazde, în minutul 5, în timp ce Baiaram a punctat pentru olteni, în minutul 14.

Gâlcă şi-a luat la rost jucătorii: ”Nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor”

La finalul meciului, Costel Gâlcă a fost extrem de dezamăgit de evoluţia echipei sale, dar s-a arătat mulţumit că a plecat de la Galaţi cu un punct.

De asemenea, antrenorul Craiovei a subliniat faptul că dacă era să câştige vreo echipă acest meci, aceea era Oţelul.

”A fost un meci cum mă aşteptam. Echipa mea nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Ştiam că e o echipă agresivă, cu pressing, adaptată mai bine la teren, veneau din benzi cu centrări. Puteam să-i prindem şi am avut spaţii spre poarta adversă, dar nu am putut s-o facem de multe ori.

Lukic a luptat cât a putut, vine după o perioadă fără antrenamente, dar sper să crească de la meci la meci. Nici Oshima nu a fost ca altă dată şi am spus de multe ori că trebuie să te adaptezi terenului, adversarului, ca noi să avem o progresie în joc şi în ce ne dorim pe viitor.

Baiaram e pozitiv pentru el, pentru echipă, iar pe viitor sper să avem şi marcatori din alte linii.

I-am spus lui Dorinel că după jocul prestat azi sunt mulţumit cu un punct, dar dacă trebuia să fie o câştigătoare probabil că ei meritau. Pauza e binevenită, dar până la un punct. Mulţi jucători pleacă la naţionale şi sper să fie sănătoşi”, a declarat Gâlcă, după meci.

În urma acestui rezultat, Craiova este pe locul 2, cu cu 20 de puncte, iar gălăţenii ocupă locul al treilea, cu 19 puncte.

Afla mai multe despre: craiovacostel galcasuperliga