Ghinionul a ajuns şi la CFR Cluj: ”La pauză, putea fi 3-2 pentru noi, dar a fost 3-1 pentru ei. Celelalţi au norocul pe care noi îl aveam în trecut”

CFR Cluj

Unul dintre cei mai importanţi jucători de la CFR Cluj în acest sezon, dar şi în precedentele, Cristi Manea (25 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit de campioană pe terenul celor de la Rapid, unul ce aproape că a scos-o definitiv din lupta la titlu.

CFR Cluj a pierdut clar partida cu Rapid, scor 1-3, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii.

Toate golurile s-au dat în prima repriză. Dugandzic, cu ”dublă”, şi Kait au fost fost marcatorii Rapidului, în timp ce pentru CFR a înscris Janga.

Campioana a avut parte şi de ghinion. A trimis mingea de două ori în bară. La prima a respins portarul Moldovan, care a avut un reflex excelent la şutul lui Krasniqi.

La finalul meciului din Giuleşti, Cristi Manea a reacţionat şi nu a înţeles cum CFR a avut două bare, dar la pauză s-a intrat cu avantaj de două goluri pentru Rapid.

”Un meci foarte rău pentru noi, mai ales primele 30 de minute. Am început dezastruos, cred că am luat gol la toate şuturile lor pe poartă. După aceea, ne-am revenit, am avut câteva şanse.

La pauză, putea fi 3-2 pentru noi şi s-a intrat cu 3-1 pentru ei. A doua repriză am riscat totul, dar nu a fost seara noastră, nu a vrut mingea să intre

Nu vreau să caut scuze, au fost mai buni în seara asta, dar noi am avut un număr foarte mare de meciuri în acest sezon, am pierdut foarte mulţi jucători de valoare.

Noi ne-am obişnuit într-o formulă, rar a lipsit unul din noi în ultimii şase ani, dar nu trebuie să găsim scuze, iar cei care intră trebuie să fie cel puţin la fel de buni ca cei care au ieşit.

Cât mai avem şanse matematice, luptăm până la final. Sper să arătăm altă faţă la următorul meci, iar dacă pierdem, măcar să o facem cu capul sus, să dăm sută la sută. Până la ultimul meci şi ultimul minut, vom lupta, acesta e obiectivul.

În grupe, obiectivul a fost să trecem de grupe, în Europa şi am reuşit, iar obiectivul e campionatul, nu lăsăm armele.

Nu sunt în măsură să spun ce trebuie schimbat, noi dăm totul şi la meci, şi la antrenament, dar trebuie să ne revină şi norocul.

Aţi văzut că în prima repriză nu a vrut mingea să intre. Celelalte echipe au norocul pe care noi îl aveam în trecut", a declarat Manea, după meci.

În urma acestui eşec, CFR Cluj a rămas pe locul 3 în play-off, cu 38 de puncte. Primele două clasate, Farul şi FCSB, au 43, respectiv 40 de puncte.

Afla mai multe despre: cfr clujmaneasuperliga