"În proporţie de 90%, titular". Schimbare importantă în atacul României cu Slovacia. N-a fost pe teren cu Belgia, însă Edi Iordănescu îl bagă titular

Echipa națională

Selecţionerul României, Edi Iordănescu, îşi conturează echipa de start pentru meciul cu Slovacia, iar ultimele informaţii indică o schimbare în primul "11" faţă de înfrângerea cu Belgia. Atacantul rămas pe bancă în a doua rundă este anunţat titular în meciul calificării.

Schimbare în atacul României pentru meciul cu Slovacia! "În proporţie de 90% începe titular", deşi a fost rezervă cu Belgia

Denis Drăguş a prefaţat Slovacia - România, meci în urma căruia ambele se pot califica în optimile EURO 2024. Tricolorii sunt în grafic, deşi au pierdut cu Belgia, scor 2-0, iar la Wurzburg au reluat pregătirile

Din baza de pregătire a României, jurnalistul Paul Andone a transmis ultimele informaţii.

El a remarcat că Florin Niţă, titularul primelor două meciuri, a avut parte de o primă parte de pregtire inedită înainte de meciul Slovacia - România

De asemenea, Paul Andone a susţinut că Edi Iordănescu va schimba în atac. Valentin Mihăilă, cel care a jucat 68 de minute cu Belgia, îi va lăsa locul în "primul 11" lui Florinel Coman. Fotbalistul de la FCSB a fost rezervă în meciul de la Koln, însă a intrat din primul minut cu Ucraina, când Mihăilă a fost răcit.

"Am asistat 15 minute la ultimul antrenament al tricolorilor aici, la Wurzburg, înainte de marele meci cu Slovacia, de la Frankfurt. Mâine (n.r. - marţi), jucătorii lui Edi Iordănescu se vor antrena pe un alt stadion, nu pe cel pe care va avea loc meciul, pentru că UEFA a solicitat României şi Slovaciei să protejeze suprafaţa de joc de miercuri, pe stadionul din Frankfurt.

Un amănunt interesant de azi. Portarul Niţă a efectuat cele 15 minute de încălzire, primele 15 minute de încălzire alături de jucătorii de câmp, un lucru nemaiîntâlnit până acum. Poate a fost un mesaj transmis de Edi Iordănescu pentru Leo Toader, propriul antrenor cu portarii, pentru că a fost ciudat, curios ca cele 15 minute din încălzire Niţă să le facă împreună cu colegii din câmp.

Un alt amănunt interesant este acela că în proporţie de 90% Florinel Coman va începe titular meciul de miercuri cu Slovacia, urmând să-i ia locul în teren lui Mihăilă", a transmis jurnalistul Paul Andone, din baza de pregătire a echipei naţionale.

VIDEO | Imagini de la antrenamentul de luni al României, înainte de meciul cu Slovacia

Suporterii pot urmări toate meciurile turneului final Euro 2024, în direct, în Parcul Titan, pe Insula Euro! In fiecare seară, un DJ va întreţine atmosfera pe insulă. Pe 26 iunie, la ora 21 00, Ruby va concerta. Evenimentul este susţinut de Betano si Hidroelectrica.

Afla mai multe despre: slovacia romaniaromania slovacia euroromania euro 2024edi iordanescu