Înotătorul care a tras pentru titlul de "rege" al nataţiei, deţinut de David Popovici, a fost ales cel mai bun sportiv al Campionatului Mondial de la Fukuoka

Sporturi

Francezul Leon Marchand a fost desemnat cel mai bun înotător din concursul masculin la ediţia 2023 a Campionatului Mondial de Nataţie de la Fukuoka.

Francezul Leon Marchand a fost ales cel mai bun sportiv al competiţiei

Înotătorul francez Leon Marchand (21 de ani) a cucerit trei titluri mondiale în Japonia, confirmând titlurile câştigate la Roma, anul trecut. Marchand a obţinut aurul la 400 m mixt, 200 m fluture şi la 200 m mixt. Leon Marchand se antrenează în Statele Unite, fiind elevul lui Bob Bowman, fostul mentor al legendarului Michael Phelps.

Tot duminică, Kaylee McKeown, din Australia, a fost desemnată cea mai bună înotătoare a competiţiei de la Fukuoka.

Popovici a ratat podiumul la Campionatul Mondial de la Fukuoka atât la 200 m liber cât şi la 100 m liber.

Afla mai multe despre: david popovicileon marchandnatatie