Irina Begu a fost eliminată de Qinwen Zheng în turul doi la Miami Open

Tenis

Irina Begu, locul 34 WTA, a fost eliminată, joi, în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 de la Miami. În competiţia de simplu a rămas Sorana Cîrstea.

Begu a fost învinsă de sportiva chineză Qinwen Zheng, locul 23 WTA şi favorită 23, scor 2-6, 6-1, 6-1, în două ore şi trei minute.

Pe tabloul de simplu a rămas o româncă: Sorana Cîrstea, locul 74 WTA. Ea este calificată în turul doi, fază în care o va întâlni pe favorita 5, sportiva franceză Caroline Garcia (4 WTA).

A jucat pe tabloul de simplu şi Ana Bogdan, locul 60 WTA, însă ea a fost eliminată miercuri, în primul tur, de jucătoarea americană Robin Montgomery, locul 193 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-3.

Premiul pentru primul tur este de 18.660 de dolari şi 10 puncte. Jucătoarele care ajung în turul doi îşi asigură un premiu de 30.885 de dolari şi 35 de puncte.

Afla mai multe despre: irina begu