Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber în turul doi al turneului olimpic de tenis

Jocurile olimpice

Jaqueline Cristian, locul 61 WTA, a fost eliminată de germana Angelique Kerber, luni, în turul doi al probei de simplu de la Jocurile Olimpice.

Kerber (36 de ani), fost lider WTA care se va retrage din activitate după JO, s-a impus în faţa lui Cristian (26 de ani), scor 6-4, 3-6, 6-4.

Înfrângere în trei seturi pentru Jaqueline Cristian

Meciul a durat două ore şi 16 minute. Jaqueline Cristian va evolua şi în proba de dublu alături de Ana Bogdan, româncele urmând să întâlnească, luni, în primul tur perechea japoineză Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Japonia).

În primul tur al probei de simplu feminin de la Jocurile Olimpice, Ana Bogdan a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini, în timp ce Irina Begu a suferit un eşec împotriva liderului clasamentului WTA, Iga Swiatek. Jaqueline Cristian a trecut de Caroline Garcia (locul 25 WTA), în primul tur.

Afla mai multe despre: tenisjaqueline cristianjocurile olimpice