România U21 - Albania U21 5-0. Tricolorii lui Pancu, SHOW în Giuleşti. Cinci goluri, cinci marcatori diferiţi

Echipa națională

România U21 a câştigat meciul disputat în Giuleşti cu Albania U21, scor 5-0, în grupa de calificare la EURO U21 2025. Astfel, ”tricolorii mici” şi-au luat revanşa după ce a pierdut, în mod dramatic, contra albanezilor, în prima partidă a grupei (2-3).

România U21 - Albania U21 5-0 (Munteanu 7 pen, Matei Ilie 14, Rareş Ilie 37, Grameni 54, Danciu 85), în calificările pentru EURO 2025

Min 90+3. Final de meci.

Min 85. GOOOL România. Danciu marchează şi el. Fundaşul Rapidului, Borza, îl serveşte ideal cu o centrare precisă, în faţa porţii.

Min 81. Roşu Albania. Shpendi este eliminat, după un fault dur asupra lui Musi. Albanezul pleacă mai devreme la vestiare.

Min. 57: Ocazie, România! Rareş Ilie pătrunde în flancul stâng şi trage la colţul lung, însă mingea trece pe lângă poarta adversă.

Min. 54: GOOOLLL România, 4-0! Dina Grameni şutează imparabil din marginea careului, pe jos!

Min. 49: Şansă mare pentru Grameni! Şutează de pe loc, din marginea careului, sub bară, dar Lilo respinge fantastic.

Min. 46: Ocazie, România! Mazilu trage la colţul lung, dar o face moale şi previzibil.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+3: Pauză!

Min. 37: GOOOLLL România, 3-0! Rareş Ilie marchează cu un şut plasat, pe mijlocul porţii.

Min. 31: Berisha şutează de la mare distanţă, dar mult peste poarta lui Sava.

Min. 30: Dublă ocazie pentru România! Albanezii resping în disperare de cauză, iar tabela rămâne neschimbată.

Min. 14: GOOOLLL România, 2-0! Matei Ilie împinge mingea în poarta albanezilor, din câţiva metri.

Min. 12: Ocazie, România. Mazilu trage la colţul lung, de la 25 de metri, dar mingea trece peste poartă.

Min. 7: GOOOLLL România, 1-0! Louis Munteanu transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri.

Min. 6: Penalty pentru România! Louis Munteanu este faultat în careu!

Min. 3: Ocazie, România! Louis Munteanu şutează tare, din marginea careului, dar Lilo reţine.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

România: Sava - Amzăr, Ilie, Ignat, Pantea - Grameni, Vulturar, Corbu - Ilie, Munteanu- Mazilu;
Rezerve: Hindrich, Akdag, Borza, Danciu, C. Mihai, Musi, O. Popescu;
Selecţioner: Daniel Pancu

Albania U21: Lilo - Mjaki, Dajko, Bajrami, Buxhelaj - Shabani, Berisha, Smajli - Pajaziti, S. Shpendi, Nikaj; Rezerve: Dema, Civeja, Ismaili, Kurtulan, Pecani, Preka, Pruti, Rashica, C. Shpendi.
Selecţioner: Alban Bushi.

2-0 conducea naţionala lui Daniel Pancu în minutul 62 al partidei de pe Elbasan Arena, cu Albania, după reuşitele lui Grameni şi Borza.

Albanezii au avut alte planuri şi au reuşit egalarea în 8 minute, în minutul 71 scorul era 2-2, au marcat Shpendi şi Berisha.

Totuşi, gazdele nu s-au oprit şi au înscris al treilea gol în minutul 88, au răsturnat scorul şi au luat toate cele trei puncte, după golul lui Pajaziti.

România U21, două victorii consecutive

România vine după o serie de două victorii consecutive în grupa E a preliminariilor pentru EURO U21 2025.

Armenia şi Finlanda sunt echipele învinse de naţionala de tineret antrenată de Daniel Pancu.

România este pe locul trei înaintea partidei cu Albania, cu şase puncte din trei partide.

Albania este liderul grupei cu nouă puncte, dar şi cu un meci în plus.

Între cele două echipe se află Elveţia, singura echipă din grupă fără eşec, cu şapte puncte după trei meciuri disputate.

România are şansa să egaleze Albania la puncte, în cazul unei victorii în Giuleşti.

Afla mai multe despre: romaniaromania u21echipa nationalaalbaniadaniel pancu