VIDEO | Farul - CFR 0-0, U Cluj - Rapid 0-0. Fără goluri, dar cu cartonaşe roşii. Ambele echipe din Cluj, în sferturi. FC Argeş - Universitatea Craiova 2-1, Hermannstadt - Chindia 4-1

Cupa României

Miercuri, 7 decembrie, s-au disputat şase jocuri în Cupa României, iar capul de afiş al zilei a fost Farul Constanţa - CFR Cluj, încheiată 0-0. Acelaşi rezultat s-a înregistrat şi în U Cluj - Rapid. Farul şi Rapid a avut şi câte un jucător eliminat. Ambele echipe din Cluj s-au calificat în sferturi. Tot acolo au ajuns şi FC Argeş şi Hermannstadt, după victoriile cu Universitatea Craiova (2-1), respectiv Chindia (4-1).

CFR Cluj şi Universitatea Cluj s-au calificat miercuri în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-au clasat pe primele două locuri ale grupei C. Farul şi Rapid au fost eliminate.

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Farul Constanţa, în deplasare, scor 0-0. De la Farul a fost eliminat Borza, în minutul 3.

Acelaşi scor, 0-0, a fost înregistrat şi în meciul Universitatea Cluj – Rapid. De la Rapid a fost eliminat Vojtus, în minutul 79.

În primul meci al zilei, CSM Alexandria a pierdut pe teren propriu cu echipa CSC Dumbrăviţa, scor 0-4. Au marcat Şimon ’25 (penalty), ’72 şi Toma ’43 (penalty), ’63.

VIDEO | Farul - CFR Cluj 0-0, pe Orange Sport 1, Grupa C

Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - Benzar, Artean, Popescu, Borza - Doukoure, Casap, Nedelcu - Sali, Morar, Moldoveanu; Rezerve: Muşat - Sîrbu, Kiki, Bîrzu, Stoian, Mazilu, Banu, Dumitrache, Cojocaru; Antrenor: Gică Hagi
  • CFR Cluj: Scuffet - Braun, Billong, Yuri, Camora - Hoban, Bordeianu, Roger - Deac, Bîrligea, Yeboah; Rezerve: Sava - Kolinger, Manea, Gîdea, Itu, Gomes, Boateng, Petrila, Janga: Antrenor: Dan Petrescu

Min 90+3. Final de meci.

Min 89. Ocazie CFR. Petrila trage pe centrul porţii.

Min 69. Ocazie Farul. Cojocaru şutează cu stângul peste poartă. Constănţenii ratează una dintre puţinele şanse de gol avute în acest meci.

Min 67. Ocazie CFR. Yeboah şutează, dar fără succes.

Min 52. Ocazie CFR. Hoban ratează incredibil. Şutează pe lângă poartă, nefiind marcat în careul advers de vreun jucător de la Farul.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+4. Pauză.

Min 15. Ocazie CFR. Roger trece puţin pe lângă deschiderea scorului.

Min 3. Roşu Farul. Borza are un atac dur la Billong şi este eliminat direct de către centralul Sebastian Colţescu.

Min 1. Începe meciul.

VIDEO | U Cluj - Rapid 0-0, pe Orange Sport 2, Grupa C

• U Cluj: Gorcea, Vlădoiu, Ilie, Ispas, Briceag - Purece, Simion, Remacle - Chipciu, Thiam, Bălan; Rezerve: Păun - Romeo, Piţian, Filip, Horşia, Fernandes, Haită, Hofman, Fulop; Antrenor: Eugen Neagoe
  • Rapid: Drăghia - Onea, Săpunaru, Grigore, Morais - Crepulja, Emmers, Kait - Sefer, Dugandzic, Pănoiu; Rezerve: Moldovan - Belu, Iacob, Ignat, Ciobanu, Ioniţă, Crivac, Despa, Vojtus; Antrenor: Adi Mutu

Min 79. Roşu Rapid. Vojtus este eliminat de la giuleşteni, după consultarea VAR-ului.

Min 71. Ocazie U Cluj. Şutul lui Thiam nu îşi atinge ţinta.

Min 64. Ocazie U Cluj. Ardelenii trec din nou pe lângă deschiderea scorului.

Min 45+3. Pauză.

Min 24. Ocazie U Cluj. Gazdele ratează o nouă şansă de a marca.

Min 16. Ocazie U Cluj. Ardelenii trec pe lângă deschiderea scorului.

Min 3. Ocazie U Cluj. Formaţia lui Eugen Neagoe are prima mare oportunitate de a deschide scorul.

FC Hermannstadt şi FC Argeş s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, aflându-se pe primele două locuri ale grupei D. Universitatea Craiova şi Chindia Târgovişte au fost eliminate din competiţie.

Sibienii s-au impus cu 4-1 în faţa Chindia. Golurile gazdelor au fost înscrise de Buhăcianu ('4), Babic ('13, '50), Iancu ('32), respectiv Jipa ('18).

FC Argeş s-a impus cu 2-1 în faţa Universităţii Craiova. Oltenii au deschis scorul prin Screciu ('55), dar gazdele au egalat prin golul lui Bertrand ('64) şi au luat conducerea în minutul 69, prin Tofan, iar Craiova lui Mirel Rădoi este elimnată din Cupa Românei.

În ultimul meci al grupei, CS Ocna Mureş a cedat pe teren propriu în faţa lui Minaur Baia Mare, scor 0-6.

În clasament, Hermannstadt a adunat şase puncte, iar FC Argeş cinci, pe locul 3 s-a clasat Minaur Baia Mare (4 puncte, golaveraj +5), Universitatea Craiova (4 puncte, golaveraj +1), Ocna Mureş (4 puncte, golaveraj -5), Chindia Târgovişte (1 punct).

VIDEO FC Argeş - Univ. Craiova, 2-1, Orange Sport 1

• FC Argeş: Micle - Tofan, Constantin, Dobrosavlevic, Vianna - Raynov, Alceus - Bertrand, Njike, Stoica - Işfan
  • Universitatea Craiova: Popescu - Mitrea, Raul Silva, Screciu - Căpăţână, Mateiu, Nistor, Vătăjelu - Bairam, Markovic, Ivan

Min 90: Final de meci.

Min 69: GOOOOOOOOOOOOOOOL FC Argeş! Tofan marchează golul de 2-1.

Min 64: GOOOOOOOOOOOL FC Argeş! Bertrand marchează golul egalizator.

Min 55: GOOOOOOOOOOL Craiova! Screciu a deschis scorul cu capul.

Min 45: S-a terminat prima repriză.

Min 40: Ocazie Universitatea Craiova! Mitrea reia cu capul o centrare venită din partea stângă, însă balonul ocoleşte poarta piteştenilor.

Min 23: Ocazie mare Craiova! Mateiu trimite un şut direct în bară.

Min 1: A început partida.

FC Argeş primeşte vizita formaţiei Universitatea Craiova, azi, de la ora 17:00, în Cupa României. Oltenii sunt pe primul loc în grupa D, cu 4 puncte, în timp ce, FC Argeş este pe locul 4, cu 2 puncte.

Astfel, ambele formaţii păstrează şanse de calificare înaintea ultimei runde.

VIDEO Hermannstadt - Chindia, 4-1, pe Orange Sport 2

Hermannstadt: Letica - Butean, Antoche, Bejan, Isaah - Petrescu, Mino Sota, Iancu - Buhăceanu, Babic, Medina

Chindia: Eşanu - Mihaiu, Avram, Dima, Dinu - Akhmatov, Ndom - Jipa, Cherchez, Şerban - Cooper

Min 49: GOOOOOOOOOOOOL Hermannstadt. Babic a reuşit dubla.

Min 45: S-a încheiat prima repriză.

Min 32: GOOOOOOL Hermannstadt! Iancu a marcat golul de 3-1.

Min 18: GOOOOOOOOOOOOL Chindia! Jipa reduce din diferenţă.

Min 13: GOOOOOOOOOOL Hermannstadt! Babic a marcat golul de 2-0.

Min 4: GOOOOOOOL Hermannstadt. Buhăcianu a deschis scorul.

Hermannstadt primeşte vizita formaţiei Chindia Târgovişte, azi, de la ora 17:00, în direct, pe Orange Sport 2. Sibienii sunt pe locul 3 în clasament, cu 3 puncte, în timp ce, Chindia ocupă ultimul loc, cu doar un punct.

Farul - CFR Cluj, LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Orange Sport 1

Capul de afiş al zilei este partida Farul Constanţa - CFR Cluj, transmisă de la ora 20:00, în direct pe Orange Sport. Cele două sunt vecine de clasament în Superligă. Ardelenii sunt pe locul 2, cu 40 de puncte, iar Farul este liderul clasamentului, cu 4 puncte în plus faţă de CFR. De menţionat că trupa lui Dan Petrescu are un meci în minus!

În Cupa României, situaţia este puţin diferită. CFR este lider, cu 4 puncte, în grupa C. Grupa C este o grupă echilibrată, având în vedere situaţia din clasament: CFR, 4 puncte, U Cluj, 4 puncte, Farul, 4 puncte! Urmate de Rapid, 3 puncte şi CSC Dumbrăviţa, 3 puncte.

U Cluj - Rapid, LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Orange Sport 2

Universitatea Cluj primeşte vizita Rapidului, azi, de la ora 20:00 pe Orange Sport 2. Având în vedere situaţia din grupa C, U Cluj se poate califica şi în cazul unui rezultat de egalitate, dar depinde de rezultatul din partida Farul - CFR Cluj. În schimb, Rapid este condamnată să câştige dacă vrea să acceadă în sferturile Cupei României.

Ce are Farul şi nu au rivalele. ”Sper să ne ajute”. Marele avantaj al trupei lui Hagi în lupta la titlu din Liga 1 | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: cupa romanieicfr clujfarulrapid