”Mă îngrijorează că primim goluri, nu că nu dăm”. Concluziile lui Dan Petrescu după U Craiova - CFR 2-0: ”Sunt dezamăgit de evoluţia jucătorilor”. Pe cine a vizat

CFR Cluj

Antrenorul echipei campioane, CFR Cluj, Dan Petrescu (55 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit în faţa formaţiei Unviersitatea Craiova în Bănie. Acesta a fost supărat de evoluţia per total a elevilor săi şi consideră că este nevoie de o schimbare în privinţa evoluţiilor.

CFR Cluj a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-2, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii.

În minutul 18 al meciului de pe stadionul Ion Oblemenco, oaspeţii de la CFR au marcat un gol, prin Deac, însă arbitrul Marcel Bîrsan a anulat reuşita clujeanului pentru ofsaid.

Craiovenii au deschis scorul prin Andrei Ivan, care a înscris din lovitură liberă în minutul 67. Atacantul oltenilor a reuşit dubla în minutul 86, când a reluat în plasă o pasă excelentă primită de la Alex Creţu.

În minutul 90, clujenii au solicitat un penalty pentru un henţ al lui Ndong, dar după consultarea VAR, arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat nimic.

La finalul meciului, antrenorul Dan Petrescu a fost dezamăgit de evoluţia jucătorilor săi, de la care aşteaptă prestaţii mai bune în meciurile viitoare.

Totodată, tehnicianul CFR-ului este de părere că U Craiova a fost echipa mai bună şi că a meritat victoria în acest meci.

”Am început foarte bine. Am dat şi gol, am avut şi penalty. În repriza a doua, Craiova a revenit. A fost un cadou al nostru primul gol. Mie, Cristi (n.r. Manea) mi-a zis că a dat in minge. Aşa cum am zis, micile detalii fac diferenţa.

Nu era îngrijorător dacă pierdeam cu alte echipe. Per total, a meritat Craiova victoria. Au fost mai buni. Sunt dezamăgit de evoluţia jucătorilor, cam toţi. Sunt cam supărat pe ei. am avut ocazii, dar fundaşii lor se aruncau în faţa mingii, dar ai noştri nu făceau asta.

Mă îngrijorează că primim goluri, nu că nu dăm. Campionatul nu putem să îl câştigăm dacă primim goluri şi dacă pierdem atâtea meciuri. Toţi jucătorii ar trebui să dea mai mult.

Bordeianu a jucat bine. Nici Deac nu a jucat rău, dar trebuie să facă o schimbare. Cred că se vor bate cinci sau şase echipe la titlu. Va fi un campionat mai interesant, mai dramatic”, a declarat Petrescu, după meci.

Campioana CFR Cluj rămâne pe locul secund,  în Superligă, cu 50 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova a adunat 44 de puncte şi se află pe locul 5, la egalitate cu FCSB.

Afla mai multe despre: craiova cfr clujsuperliga