Mihai Stoica şi-a numit omul meciului cu Israel: "Nu s-a pus problema să fie înlocuit" | EXCLUSIV

Echipa națională

MM Stoica a numit omul meciului cu Israel, meci câştigat de România cu scorul de 2-1.

George Puşcaş a fost jucătorul remarcat de Preşedintele consiliului de Administraţie a FCSB-ului, pentru reuşita sa din prima repriză şi contribuţia sa la prestaţia excelentă a "tricolorilor".

MM Stoica a fost impresionat de efortul depus de atacantul celor de la Genoa.

"Puşcaş, în afară că a marcat golul ăla, a mai avut o execuţie de mare jucător (n.r. călcâiul). Nici măcar nu s-a pus problema să fie înlocuit.  Am văzut la finalul meciului bucuria lui Alibec care s-a dus la Puşcaş şi s-a aruncat pe el. Asta spune multe. Sunt unii jucători care se gândesc la ei, şi nu la echipă." a declarat MM Stoica la emisiunea Sport Center.

George Puşcaş a înscris primul său gol în aproximativ opt luni de zile. Atât timp a trecut de la ultima reuşită a atacantului legitimat la Genoa, formaţie nou-promovată în Serie A.

La Felcsut, pe Pancho Arena, în faţa a 600 de suporteri tricolori, Israel a deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner.

Românii au egalat în minutul 10, prin George Puşcaş, care a urmărit şi a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la şutul lui Drăguş.

Acelaşi Drăguş a trimis în bară în minutul 24, iar gazdele au replicat după opt minute: Zahavi l-a lansat perfect pe Glokh, care a intrat în careu şi a şutat, dar Moldovan a fost la post.

În minutul 38 Puşcaş a trimis spre poartă şi a căzut în careu, însă portarul israelian a prins. Repriza secundă a început cu tricolorii în atac şi Puşcaş a şutat în minutul 47, când Glazer a respins în corner.

După un minut, Raţiu a făcut o cursă pe partea dreaptă, a trimis bine în careu şi Răzvan Marin a şutat peste poartă. Al doilea gol al României a venit în minutul 63.

Puşcaş a pasat către Răzvan Marin, acesta a trimis la Ianis Hagi care a încercat să paseze în faţa porţii.

Balonul i-a revenit lui Ianis care a şutat cu stângul, la colţul scurt, şi a înscris. În minutul 74 Mihăilă a ratat incredibil din faţa porţii, iar atacantul Parmei a primit roşu direct în minutul 85, pentru un fault la Turgeman. S-a încheiat 2-1 şi România va merge la Euro 2024.

Afla mai multe despre: george puscasmihai stoicaromaniaechipa nationala