Omrani, arătat cu degetul de conducerea FCSB: ”Are evoluţii oscilante”. Pe cine trebuie să ia ca exemplu: ”Este o mostră de seriozitate” | EXCLUSIV

Billel Omrani (29 de ani) este unul dintre jucătorii cei mai aduşi în discuţie cînd vine vorba despre FCSB, iar evoluţia sa din ultima partidă a bucureştenilor întăreşte această idee. Mihai Stoica (57 de ani) a vorbit despre situaţia jucătorului.

FCSB a pierdut dramatic derby-ul cu Farul Constanţa, scor 2-3, din etapa a 23-a din Superligă.

A condus cu 2-1 până în minutul 90, dar, în minutele de prelungire, dobrogenii au întors definitiv soarta partidei în favoarea lor.

O parte din vină pentru jocul vicecampioanei i-a fost atribuită, mai mult sau mai puţin corect, şi lui Billel Omrani.

Atacantul cu un meci în naţionala Algeriei a jucat în ultimele 30 de minute ale meciului, dar a avut o prestaţie de groază, ”îngropându-şi” de două ori echipa.

Omrani a intervenit prima dată la finalizarea lui Octavian Popescu, al cărui gol a fost anulat pentru că atacantul se afla în poziţie de offside, iar, după, a contribuit nefericit şi în defensivă, dându-şi autogolul prin care Farul a egalat la 2, în prelungirile partidei.

Managerul general de la FCSB, Mihai Stoica, a vorbit despre perioada prin care trece Omrani, punctând faptul că acesta are evoluţii oscilante şi că trebuie să se lupte pentru un loc de titular cu Andrea Comagno, golgheterul campionatului.

”Anul trecut am avut 14 puncte avans, s-au făcut şapte şi au crescut la opt după trei etape (n.r. în play-off). Când CFR câştigă de maniera asta şi noi pierdem la fel, oricând se poate întâmpla şi invers. Ce să reproşez jucătorilor când am avut jocul la discreţia noastră?

Mă uitam la faza golului anulat, golul trei. Omrani, unde se calculează că este în offside, ceva infim, milimeetric, se făcea 3-1 şi cred că meciul se termina. Omrani îşi marchează autogol de pe linia porţii. Unde mai vezi chestii din astea? Se văd foarte rar. Şi la un atacant, să loveşti mingea atât de defectuos.

Are evoluţii oscilante. (n.r. de ce?) El ştie în primul rând. Se luptă pentru titularizare cu golgheterul campionatului. (n.r. Compagno) Este o mostră de seriozitate. Nu există antrenament după care el să nu fie în sală 45 de minute-o oră”, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

Adus în luna septembrie, Billel Omrani a adunat 13 partide la FCSB, reuşind să livreze două goluri şi două pase decisive.

Afla mai multe despre: omranifcsb