Petrolul nu a aplicat pentru licenţa de Europa. Florin Pîrvu: ”E o decizie bună”. Ce mesaj are pentru jucătorii săi

Petrolul

Antrenorul formaţiei Petrolul, Florin Pîrvu (48 de ani), a tras concluziile după remiza dintre prahoveni şi FC Voluntari, în play-out-ul Superligă.

Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate luni, în deplasare, meciul cu echipa FC Voluntari, scor 2-2, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii.

Golurile au fost marcate de Grozav, din penalty, în minutul 43, şi Doua, în minutul 90+2, pentru prahoveni, în timp ce Lopez, în minutul 35, şi Sigurjonsson, în minutul 82, au punctat pentru ilfoveni.

La finalul meciului, Florin Pîrvu şi-a felicitat jucătorii şi i-a urat succes oponentului său de pe banca Voluntariului, Liviu Ciobotariu,

Antrenorul prahovenilor a dat asigurări şi că lucrurile sunt în regulă la formaţia de pe Ilie Oană.

Totodată, a anunţat că Petrolul nu a aplicat pentru licenţa pentru cupele europene indiferent de locul pe care îl va ocupa în clasament la final.

”Îmi felicit băieţii, au crezut până la final. A fost un joc cu o intensitate bună. Voluntari este una dintre cele mai bune echipe din play-out. Îi urez baftă lui Ciobi.

Un rezultat foarte bun pentru noi. La echipă, în acest moment, există stabilitate. Vrem să fim focusaţi până la final. Totul este în regulă la Petrolul.

Avem meci sâmbătă, unul foarte greu cu Botoşani. Ei vor să câştige play-out-ul. Mesajul meu pentru băieţi este să luăm fiecare meci în parte, să câştigăm şi la final să tragem linie şi vedem ce iese.

Cred că e o decizie bună că nu avem licenţă pentru Europa pentru că suntem o nou-promovată şi trebuie să luăm lucrurile pas cu pas”, a declarat Pîrvu, după meci.

În urma acestei remize, Petrolul este pe locul secund în play-out, cu 28 de puncte, la egalitate cu ocupanta primului loc, U Craiova 1948. De cealaltă parte, FC Voluntari se află pe locul 6, cu 24 de puncte.

Afla mai multe despre: petrolupirvusuperliga