”Poate meciurile următoare le vom rezolva încă din prima repriză”. Leo Strizu, concluzii după Argeş - FCSB 1-2. Cum s-a eschivat când a fost întrebat de schimbările efectuate

Leo Strizu a tras concluziile după victoria obţinută de FCSB pe terenul celor de la FC Argeş, în campionatul României.

FCSB a învins-o pe FC Argeş, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, în etapa cu numărul 27 a Superligii.

Pentru FCSB au marcat Şut (48) şi Sorescu (54), în timp ce pentru FC Argeş a punctat Koubemba (63).

La finalul meciului, deţinătorul licenţei Pro la FCSB, Leo Strizu, a comentat evoluţia echipei bucureştene.

Acesta a fost mulţumit că jucătorii au fost concentraţi pe finalul jocului şi nu au mai pierdut victoria printre degete, ca în partida cu Universitatea Craiova.

De asemenea, Strizu s-a ferit să răspunsdă clar când a fost întrebat despre schimbările făcute de-a lungul meciului.

La pauză, Vali Creţu l-a înlocuit pe Malcom Edjouma, iar în ultimele minute, Iulian Cristea i-a luat locul lui Octavian Popescu, în minutul 93.

”Suntem mulţumiţi pentru efortul depus. Ne interesează doar cele trei puncte. Le-am luat, nu aşa uşor, dar s-a terminat cu bine. Suntem mulţumiţi. Pregătim următorul meci.

S-a observat că echipa a fost mai concentrată pe final. A înţeles despre ce e vorba. Nu mai facem aceleaşi greşeli. Poate, în meciurile următoare, concentrarea va fi mai bună şi vom rezolva meciurile încă din prima repriză.

Jucătorii s-au mobilizat. Fiecare a ştiut ce are de făcut pe postul respectiv, indiferent unde îl prindea jocul. Pe noi ne interesează meci de meci să câştigăm. Abordăm la maxim fiecare meci. Doar aşa putem să ne îndeplinim obiectivul.

(n.r. despre introducerea lui Iulian Cristea, pe finalul meciului) Fiecare jucător, în funcţie de sistemul pe care îl abordăm, trebuie să dea randament maxim”, a declarat Strizu, după meci.

În clasamentul Superligii, FCSB a acumulat 51 de puncte şi şi-a recuperat locul 3, pierdut după victoria de sâmbătă a Rapidului.

De partea cealaltă, FC Argeş ocupă locul 14, cu 26 de puncte, la egalitate cu FC Hermannstadt, echipa clasată un loc mai sus, 13.

Afla mai multe despre: fcsbstrizu