Rafael van der Vaart ştie ce jucători din naţionala României îi pot pune probleme Olandei: "La ei ar trebui să fim atenţi"

EURO

Rafael van der Vaart, fost mare internaţional olandez, a prefaţat partida dintre România şi Ţările de Jos din faza optimilor de finală de la EURO 2024.

Fostul jucător al celor de la Real Madrid a vorbit despre fotbaliştii din tabăra României care ar s-ar putea remarca împotriva selecţionatei lui Ronald Koeman. Trei "tricolori" a evidenţiat fostul internaţional olandez, Radu Drăguşin, Nicolae Stanciu şi Ianis Hagi.

Fostul mijlocaş al celor de la Tottenham Hotspur crede că cei trei sunt jucători capabili să facă diferenţa în partida din optimi, astfel, le cere actualilor internaţionali neerlandezi să fie atenţi în acest sens.

Rafael van der Vaart: "În mod normal Olanda se va impune"

"M-a impresionat fundaşul, Drăguşin, se vede că joacă la Tottenham. L-am mai văzut de câteva ori, chiar îmi place. E un tip masiv şi puternic. Hagi a fost foarte bun în ultimul meci, cu Slovacia, de asemenea. Stanciu mi se pare impresionant. Cred că asta ar fi coloana vertebrală a României. La ei ar trebui să fim atenţi, au calităţi, dar în mod normal Olanda se va impune", a declarat Rafael van der Vaart, conform gsp.ro

România înfruntă Olanda într-un meci oficial pentru prima oară după o pauză de 1 ani. În martie 2013, "Portocala Mecanică" reuşea să obţină o victorie clară, cu scorul de 4-0, în calificările pentru Campionatul Mondial din 2014.

Câştigătoarea partidei dintre România şi Olanda va întâlni câştigătoarea duelului dintre Austria şi Turcia, în faza sferturilor de finală. În cazul unei victorii împotriva selecţionatei Ţărilor de Jos, cât şi în faza sferturilor, România ar avea parte de un traseu favorabil şi în semifinale, acolo unde ar putea întâlni echipe precum Anglia, Slovacia, Elveţia sau Italia.

Afla mai multe despre: romaniaolandarafael van der vaarteuro 2024echipa nationala