You are here:

Ronny Labonne a recunoscut la ce echipă din România putea ajunge înainte ca FCSB să-l convingă: "Campionatul este ok". Primele declaraţii

Ronny Labonne a recunoscut la ce echipă din România putea ajunge înainte ca FCSB să-l convingă: "Campionatul este ok". Primele declaraţii

FCSB

Comentarii

FCSB a anunţat joi transferul fundaşului Ronny Labonne (28 de ani), fotbalist originar din Martinica, care a evoluat până acum la SM Caen, iar apărătorul lateral dreapta a oferit primele impresii după realizarea transferului.

Ronny Labonne, în cadrul conferinţei de presă de la FCSB: “Este un club uriaş în Europa”

Clubul bucureştean a precizat că jucătorul, născut pe 14 septembrie 1997, va evolua în tricoul cu numărul 97. Totodată, oficialii campioanei României i-au transmis un mesaj de bun venit şi şi-au exprimat speranţa că acesta va avea parte de cât mai multe succese în tricoul roş-albastru.

La câteva zile distanţă, Ronny Labonne a recunoscut că s-a consultat cu Florent Poulolo, fundaşul central care s-a transferat de la UTA la U Cluj, iar FCSB şi campionatul României l-au încântat.

De asemenea, fundaşul dreapta a dezvăluit că ar fi putut ajunge la Viitorul Constanţa, în urmă cu 12 ani, însă a fost lovit de ghinion.

“Eram în vacanţă, agentul m-a contactat, iar când un astfel de club te doreşte accepţi oferta. Este un club uriaş în Europa, iar informaţii am luat de la un fost coleg care evoluează la UTA şi sunt foarte fericit să fiu aici. Toate obiectivele sunt înalte la un astfel de club şi visezi să le realizezi.

Despre fotbalul românesc... am un prieten la UTA, urmăream meciurile de aici. Sunt jucători agresivi cu un nivel fizic ridicat şi campionatul este ok. Toată lumea din jur m-a sfătuit să vin aici. Aveam mai multe variante de transfer, dar când am auzit despre FCSB am acceptat. Florent Poulolo este prietenul meu de la UTA.

Sunt un jucător de bandă modern, am viteză, sunt puternic şi de anduranţă, duc mult în bandă.

Îl ştiu pe Homawoo de când era la Dinamo, ştiu că derby-urile sunt intense şi orice fotbalist aşteaptă astfel de meciuri. Nu ştiu dacă este transferul vieţii, dar este foarte bun şi sper să joc bine, că mai am o carieră lungă în faţă.

"Acum 12 ani puteam semna pentru Viitorul"

FCSB e un club mare care e urmărit în Europa şi, evoluând aici, poţi atrage atenţia altor echipe.

Limbajul fotbalului nu se schimbă. Am de pus la punct doar engleza şi să învăţ cât mai multe cuvinte în română să mă înţeleg cu colegii, dar dreaba mea e să-mi ajut colegii şi să joc fotbal. Ştiu să spun doar bună în română, dar în şase luni voi învăţa româna, că nu este atât de grea.

Selecţionerul m-a sunat şi m-a felicitat că am semnat aici. Mă va urmări şi mă va convoca, dacă voi juca bine.

Îi cunosc pe Olaru, căpitanul de la FCSB, Adrian Mutu, Hagi. Acum 12 ani puteam semna pentru Viitorul, dar din nefericire m-am accidentat înainte de a semna contractul”, a declarat Ronny Labonne, în cadrul conferinţei de presă din ziua reunirii celor de la FCSB.

 

Afla mai multe despre: ronny labonneronny labonne transferronny labonne viitorul 

viewscnt
Articole similare