Simona Halep a învins-o pe Cristina Bucşa şi s-a calificat în turul secund la Washington! Ce s-a întâmplat în meci şi ce adversară poate întâlni

Simona Halep

Simona Halep, locul 16 WTA şi cap de serie 3, s-a calificat, luni, în optimile turneului de la Washington, cu premii de 251.750 de dolari.

Simona Halep s-a calificat în turul doi la turneul de la Washington

Halep a trecut în primul tur de sportiva Cristina Bucşa, din Spania, dar născută la Chişinău, locul 123 mondial, venită din calificări, scor 6-3, 7-5.

Simona a condus în primul set cu 2-0, însă a fost egalată de Bucşa. Apoi, Halep a mai cedat un singur ghem şi a câştigat setul, scor 6-3, după 33 de minute.

În setul doi, Halep a condus cu 5-3, a servit de două ori pentru meci însă a fost egalată la 5. În cele din urmă, sportiva din Constanţa s-a impus, scor 7-5, după 48 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra învingătoarei din meciul dintre americanda Madison Brengle, locul 61 mondial, şi Anna Kalinskaia, din Rusia, locul 71 WTA.

Pentru accederea în optimi, Halep va primi 30 de puncte WTA şi 4.100 de dolari.

Afla mai multe despre: simona halep cristina bucsa