U Cluj a zdrobit-o pe Petrolul, dar Lincar nu e pe deplin mulţumit: ”La pauză am intrat doar cu 3 la 0”. Reacţia lui Nae Constantin

Fotbal intern

Erik Lincar şi Nae Constantin au comentat meciul dintre U Cluj şi Petrolul Ploieşti, scor 3-1.

În capul de afiş al rundei a şasea din play-off-ul Ligii 2, U Cluj a învins-o pe Petrolul Ploieşti, scor 3-1.

Gazdele au condus cu 3-0 după primele 26 de minute, în timp ce oaspeţii au marcat golul de onoare după puţin mai mult de o oră de joc.

Cu acest rezultat, U Cluj urcă pe locul doi, direct promovabil, cu 54 de puncte, în timp ce Petrolul se poziţionează în continuare în fruntea ierahiei, cu 57 de puncte.

Podiumul play-off-ului din Liga 2 este completat de FC Hermannstadt, cu 53 de puncte.

La finalul partidei de pe Cluj Arena, cei doi antrenori au reacţionat cu privire la jocul echipelor pe care le pregătesc.

Erik Lincar, tehnicianul ardelenilor, s-a arătat încântat de evoluţia jucătorilor săi, mai ales cea din prima repriză.

Acesta a precizat că la pauză diferenţa de scor putea fi mult mai mare în favoarea celor de la U Cluj dacă elevii săi ar fi fost şi mai lucizi în faţa porţii adverse.

”Le-am spus jucătorilor înainte de meci că vreau să joace ca nişte campioni, pentru mine sunt campioni.

Îmi pare foarte bine că am început în forţă, ne-am creat ocazii. La pauză putea fi scorul mult mai mare, dar lipsa de inspiraţie a făcut ca la pauză să intrăm doar cu 3 la 0”, a declarat Lincar, după meci.

De cealaltă parte, Nae Constantin, antrenorul celor de la Petrolul, a fost dezamăgit peste măsură de evoluţia arătată de elevii săi, dar se consolează cu ideea că formaţia ploieşteană este în continuare pe locul întâi.

”Am avut un început de meci mizerabil, inexplicabil cu atâtea greşeli. Din păcate au fost şi golurile primite, deşi pe final am încercat. Nu meritam mai mult decât am obţinut.

Suntem în continuare tot la mâna noastră şi mai sunt patru jocuri. Din calculele mele, trebuie să mai facem şase puncte. Cred că putem. Ţine doar de noi. Dacă nu reuşim, ne merităm soarta”, a adăugat tehnicianul prahovenilor.

Afla mai multe despre: u clujpetrolul ploiesti