VIDEO | Arsenal - Bournemouth 3-2. ”Tunarii” au învins dramatic codaşa din Premier League, cu un gol în minutul 90+7. Victorie pentru Chelsea. Tottenham s-a făcut de râs

Premier League

Arsenal a câştigat dramatic contra codaşei din Premier League, Chelsea a obţinut o victorie aşteptată de mult timp de Graham Potter şi elevii săi, iar Tottenham s-a încurcat pe terenul unei echipe aflate în zona retrogradării, după ce a fost eliminată şi din FA Cup, de o divizionară secundă.

Arsenal - Bournemouth 3-2

Arsenal s-a chinuit s-o bată pe Bournemouth, echipă aflată în zona de retrogradare.

Golul victoriei a venit în ultimul minut al prelungirilor. Reiss Nelson l-a făcut pe Arteta să explodeze de fericire.

Bournemouth a condus cu 2 la 0 pe Emirates. Billing şi Senesi au marcat pentru Bournemouth.

Partey a redus din diferenţă în repriza secundă. A fost golul de care avea nevoie Arsenal, ca să se trezească. White a restabilit egalitatea.

Tunarii au mai ratat o ocazie uriaşă, înainte de golul de trei puncte: Saka a lovit doar bara.

Într-un final, în minutul 90+7, Reiss Nelson a dat lovitura şi a adus un succes extrem de important pentru Arsenal în lupta pentru titlu.

Victoria o păstrează pe Arsenal în postura de lider al Premier League, cu 63 de puncte, cu cinci mai multe decât ocupanta locului secund, Manchester City.

Chelsea - Leeds 1-0

Chelsea şi-a revenit: după cinci etape de secetă, a obţinut prima victorie. A fost 1 la 0 cu Leeds, datorită golului marcat de fundaşul Fofana.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparţinut lui Joao Felix: bara i-a refuzat golul.

Fofana a fost în prim plan şi pe final de meci. A faultat-o rău pe o doamnă de pe margine. Nu a fost însă cu intenţie.

Wolves - Tottenham 1-0

Tottenham pierde teren în lupta cu fruntaşele din Premier League. A pierdut la Wolves. Traore a marcat singurul gol al meciului.