VIDEO | Arsenal - Brighton 2-0. Aston Villa a întors scorul cu Brentford şi a câştigat. Paqueta, triplă de assist-uri pentru West Ham

Premier League

Arsenal a reuşit o victorie importantă în duelul cu Brighton, în timp ce Aston Villa a reuşit să întoarcă scorul în deplasarea de pe terenul lui Brentford.

Arsenal - Brighton 2-0

Arsenal a învins-o duminică, pe teren propriu, pe Brighton, scor 2-0, devenind lider în Premier League.

Formaţia londoneză a reuşit să se desprindă abia în repriza secundă a meciului cu Brighton, prin golurile marcate de Gabriel Jesus, lovitură de cap din careu, în minutul 53, şi Kai Havertz, în minutul 87, când germanul a transformat în gol pasa primită de la Eddie Nketiah.

Astfel, trupa lui Mikel Arteta are 39 de puncte şi ocupă primul loc în clasamentul din Premier League.

Brentford - Aston Villa 1-2

Tot în etapa a 17-a, Aston Villa s-a impus în deplasare, scor 2-1, cu Brentford, şi se află pe locul secund în campionat.

La Brentford, pe Gtech Communication Stadium, gazdele au deschis scorul în minutul 45, prin Keane Lewis-Potter.

Însă Brentford a rămas în zece din minutul 71, după eliminarea lui Ben Mee, iar oaspeţii au profitat, egalând în minutul 77 prin Alex Moreno.

Ollie Watkins a adus victoria lui Aston Villa cu golul marcat în minutul 85, iar gazdele nu mai putut egala, chiar dacă arbitrul a echilibrat balanţa, eliminând un jucător de la Villa, în minutul 90+7 – pe Boubacar Kamara.

Aston Villa s-a impus după 13 minute de prelungire şi se află pe locul secund în clasament, cu 38 de puncte.

West Ham - Wolves 3-0

În această partidă, brazilianul Lucas Paqueta a reuşit o triplă de pase decisivă, la golurile semnate de Kudus (22, 32) şi Bowen (74).