VIDEO | Arsenal - Southampton 3-3. Poveste cu scenariu dramatic. Sub presiunea lui City, ”tunarii” s-au încurcat cu ultima clasată

Arsenal

Arsenal i-a predat ştafeta lui City în lupta la titlu. Tunarii nu se regăsesc în Premier League, după trei egaluri în ultimele trei etape.

Tunarii lui Arteta s-au prăbuşit în Premier League. Arsenal a scos doar un egal pe teren propriu cu lanterna roşie Southampton.

Gafa lui Ramsdale a modificat tabela după numai 30 de secunde de joc. Alcaraz a marcat. Tot el i-a pasat decisiv fostului tunar Walcott, care nu a ratat şi a făcut 2-0.

Liderul a reacţionat la scurt timp. Martinelli a făcut 2 la 1. După pauză, Caleta-Car a mărit din nou avantajul sfinţilor.

Finalul a fost incendiar. Sub privirile lui Henry şi Vieira, Arsenal a marcat de două ori în trei minute, chiar înainte de a intra în prelungiri.

Odegaard a înscris de la distanţă cu un şut frumos, în minutul 88. Saka a profitat de respingerea slabă a lui Bazunu şi a făcut 3 la 3.  Era minutul 90 pe Emirates.

S-au mai arătat opt minute de la margine. S-au jucat aproape 10 de prelungiri, iar la ultimele faze ”tunarii” au fost foarte aproape chiar să ia cele trei puncte, dar ”remontada” nu a fost totuşi posibilă până la capăt.

În urma acestui rezultat, Arsenal este la a treia etapă la rând în care remizează, iar titlul este acum în mâinile lui Manchester City.

Ultimele trei etape ale lui Arsenal în Premier League: Liverpool - Arsenal 2-2 (de la 0-2), West Ham - Arsenal 2-2 (de la 0-2) şi Arsenal - Southampton 3-3 (de la 0-2 şi 1-3).

În clasamentul din Premier League, după 32 de etape, Arsenal este încă lider, cu 75 de puncte, dar City, cu 70 de puncte, are două meciuri mai puţin.

Iar săptămâna viitoare, miercuri, 26 aprilie, de la ora 22:00, pe Etihad, este City - Arsenal, duelul care poate decide titlul în acest sezon.

Afla mai multe despre: arsenalpremier league