VIDEO | ”Genoa romena” a promovat în Serie A. Echipa la care activează Drăguşin, Puşcaş şi Drăguş a revenit pe prima scenă a fotbalului italian după doar un an

Genoa s-a impus pe teren propriu în faţa lui Ascoli, scor 2-1 şi şi-a adjudecat matematic promovarea în Serie A.

”Grifonul” a deschis scorul în minutul 16 prin Mattia Bani. Milan Badelj a dublat avantajul gazdelor în minutul 63 şi a dat startul fiestei pe Marassi. Ascoli a redus din diferenţă două minute mai târziu, dar punctele au rămas la echipa pregătită de Alberto Gilardino. Pentru gazde, Radu Drăguşin a fost integralist, în timp ce Denis Drăguş şi George Puşcaş au fost rezerve neutilizate. Genoa a devenit astfel, a doua echipă ce a promovat matematic în Serie A, după Frosinone.

Drăguşin, stâlpul de fier din apărarea lui Gilardino

Fundaşul român a avut un rol decisiv în apărarea genovezilor. Fostul jucător al lui Juventus a jucat în toate cele 36 de partide din Serie B şi a reuşit să marcheze de patru ori. George Puşcaş a bifat 25 de prezenţte în timp ce Denis Drăguş a evoluat în doar cinci partide.