VIDEO | Inter - Porto 1-0. Lukaku a dat lovitura în ultimele minute! Totul se va decide în meciul retur

Inter a reuşit să o învingă pe Porto în meciul tur din optimile Ligii Campionilor, scor 1-0, după golul marcat de Romelu Lukaku în minutul 86.

Min 90+4. Final de meci.

Min 86. Gooool Inter! Lukaku loveşte mai întâi bara cu o lovitură de cap, dar înscrie din reluare.

Min 78. Roşu pentru Porto! Otavio vede al doilea galben şi este eliminat.

Min 72. Inter, la un pas de gol! Lukaku i-a pasat lui Martinez în faţa porţii, dar acesta nu a reuşit să împină mingea în plasă.

Min 57. Dublă ocazie Porto! Onana o salvează iar, în două rânduri de această dată, pe Inter.

Min 55. Lusitanii scapă pe contraatac, iar Taremi trimite spre poarta lui Onana, dar portarul reuşeşte să se opună.

Min 52. Barella prinde un şut spre poarta lui Costa, dar trimite pe lângă.

Min 45+4 Final de repriză.

Min 45+3. Ocazie monumentală! Lovitura de cap a lui Bastoni este blocată incredibil de Costa.

Min 36. Dublă ocazie uriaşă a lui Porto! Onana se opune primului şut, iar apoi Grujic trimite pe lângă cu poarta goală.

Min 18. Şutul-centrare al lui Calhanoglu este parat în corner de Diogo Costa.

Min 13. Şansă uriaşă pentru Lautaro! Argentinianul primeşte o centrare perfectă, dar, din câţiva metri, trimite cu capul mult peste.

Min 1. A început partida.

Inter a reuşit o performanţă importantă prin calificarea în optimile Champions League, după ce a fost trasă într-o grupă din care mai făceau parte Bayern Munchen şi Barcelona.

Bavarezii şi-au asigurat fără probleme primul loc, iar catalanii erau favoriţi să li se alăture, dar echipa pregătită de Simeone Inzaghi le-a dat planurile peste cap.

Ajunsă în optimi, Inter ar fi putut înfrunta echipe precum Real Madrid sau Manchester City, dar a avut şansa de a da peste Porto, împotriva căreia e mare favorită.

Desigur că şi formaţia lusitană este foarte valoroasă, altfel nu s-ar afla în Champions League, dar, în comparaţie cu celelalte posibile adversare, Inter a avut noroc.

De cealalată parte, Porto a reuşit să câştige cea mai surprinzătoare grupă din această ediţie a Ligii Campionilor, clasându-se în faţa lui Club Brugge, Bayer Leverkusen şi Atletico Madrid.

Spre deosebire de Inter, care nu a mai ajuns în sferturile Champions League din 2011, Porto s-a numărat printre ultimele opt echipe din competiţie de trei ori în ultimii opt ani, în 2015, 2019 şi 2021.

Totuşi, italienii rămân favoriţi, iar, cu primul meci pe teren propriu, aceştia vor încerca pe cât posibil să încheie de pe acum dubla şi să îşi asigure un avantaj pe care să îl poată apăra fără probleme în retur.