VIDEO | Lacazette scrie istorie la Olympique Lyon. Ce performanţă a reuşit francezul după ultimul gol marcat

Ligue 1

Alexandre Lacazette (31 de ani) a intrat în istoria lui Olympique Lyon după ce a marcat în remiza cu Nantes, din Ligue 1.

Olympique Lyon a terminat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, meciul cu Nantes, scor 1-1, în etapa a 28-a din Ligue 1. Alexandre Lacazette a devenit al doilea marcator din istoria clubului lyonez.

Meciul de pe Gruoupama Stadium a început prost pentru gazde, care au marcat în minutul 1 în propria poartă, prin Lukeba.

A egalat Alexandre Lacazette, în minutul 23, atacantul devenind al doilea marcator din istoria lyonezilor, cu 150 de goluri. El l-a depăşit pe Bernard Lacombe, dar se află la 72 de goluri de recordul lui Fleury di Nallo.

Scorul nu s-a mai modificat până la final şi Lyon ocupă poziţia a 10-a în clasament, cu 41 de puncte, în timp ce Nantes se află pe locul 14, cu 30 de puncte.

Alexandre Lacazette este produs al clubului din Lyon. A debutat la prima echipă în sezonul 2009-2010, unde a jucat până în 2017, an în care a ales o mutare în Anglia, la Arsenal, pentru o sumă de transfer ce a depăşit 50 de milioane de euro.

A stat cinci ani de zile în Premier League, după care a fost de acord să se întoarcă la clubul de suflet. Revenit la Lyon, Lacazette a marcat din nou la foc automat.

A ajuns la 17 reuşite în Ligue 1, fiind al treilea golgheter, după David (Lille) şi Mbappe (PSG), cu 19 reuşite.

În total, atacantul în vârstă de 31 de ani a marcat 150 de goluri în 303 meciuri jucate pentru lyonezi. A oferit şi 48 de assist-uri.

Afla mai multe despre: lacazettelyonligue 1