VIDEO | Mohamed Salah, un nou record pentru Liverpool! ”Dubla” dată lui United l-a propulsat definitiv în istoria Premier League

Liverpool

Mohamed Salah (30 de ani) a fost unul dintre protagoniştii duelului de poveste de pe Anfield dintre Liverpool şi Manchester United şi a stabilit încă un record în istoria clubului.

Liverpool a distrus-o pe Manchester United, pe Anfield Road, scor 7-0, în derby-ul etapei a 26-a din Premier League.

Gakpo (43, 50), Nunez (48, 76), Salah (66, 83) şi Firmino (88) au marcat golurile unei victorii istorie a lui Liverpool în faţa rivalii de o viaţă.

Toţi oamenii de atac trimişi de Klopp încă din primul minut s-au remarcat cu câte o ”dublă” pe tabelă.

Totodată, şi Firmino, intrat în repriza secundă, a marcat ultimul gol al întâlnirii. Brazilianul se află la ultimul sezon în tricoul ”cormoranilor”.

Dar omul meciului a fost, fără îndoială, Mohamed Salah, care, pe lângă cele două goluri, a mai distribuit şi două pase decisive colegilor săi.

De asemenea, a stabilit încă un record în istoria clubului. După ce a doborât alte două borne istorie cu golul marcat contra Realului, în Champions League, superstarul egiptean a reuşit o nouă cifră fabuloasă pentru clubul de pe Anfield.

Cu golurile date lui Manchester United, Mo Salah a devenit golgheterul all-time al lui Liverpool, în Premier League. El a reuşit 129 de goluri în 205 de apariţii în campionatul Angliei.

Astfel, internaţionalul egiptean l-a depăşit în topul respectiv pe Robbie Fowler, care marcase 128 de goluri pentru „cormorani” în prima ligă engleză.