VIDEO | Newcastle, ”adevărata” United! ”Coţofenele”, victorie fără dubii cu Manchester. Ten Hag, sub presiune la ”diavoli”

Premier League

Newcastle United a avut o prestaţie de vis în faţa lui Manchester United, rivală în acest sezon pentru un loc de Champions League.

Newcastle a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Manchester United, într-un meci din etapa a 29-a din Premier League.

Newcastle a dominat partida de pe St. James Park disputată în compania celeilalte echipe United, Manchester. Primul gol al meciului a fost înscris, pentru gazde, de Joe Willock, în minutul 65, din pasa lui Allan Saint-Maxim.

Pe final de meci, antrenorul mancunienilor, Erik ten Hag, a luat o decizie stranie, schimbând cuplul de fundaşi centrali. I-a scos pe Lisandro Martinez şi Raphael Varane şi i-a introdus pe Facundo Pellistri şi Victor Lindelof.

Dar degeaba! Echipa sa a încasat încă un gol. În minutul 88, Callum Wilson a stabilit scorul final, 2-0, înscriind cu o lovitură de cap, după un corner.

Astfel, Newcastle United a urcat pe ultima treaptă a podiumului în Premier League, cu 50 de puncte, urmată de Manchester United, tot cu 50 de puncte, dar cu golaveraj inferior.

Totodată, după această etapă, ”diavolii” pot rămâne chiar în afara locurilor de Champions League, dacă Tottenham va câştiga partida de luni cu Everton.

Într-un alt meci din etapa a 29-a, West Ham United a întrecut pe Southampton cu 1-0, prin golul marcat în minutul 25 de Noyef Aguerd.

West Ham este pe locul 14, cu 27 de puncte. Southampton rămâne ultima în Premier League, cu 23 de puncte.

Afla mai multe despre: premier leaguenewcastle united manchester united