VIDEO | Petrolul - CFR 1-2. Două din două pentru Mutu. Gazdele au condus, dar Deac a lovit decisiv în prelungiri

Petrolul Ploieşti a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa formaţiei CFR Cluj, în etapa a 24-a din Superligă. Deac a marcat golul victoriei clujenilor în minutul 90+3.

VIDEO | Petrolul - CFR Cluj 1-2 (Irobiso 24 / Keita 52, Deac 90+4)

Min 90+7. Final de meci.

Min 90+4. GOOOL CFR. Deac dă lovitura şi marchează în prelungiri. Veteranul clujenilor este foarte aproape să-i aducă lui Mutu încă trei puncte importante. Faza este analizată şi cabina VAR pentru un posibil fault în atac, dar reuşita se consideră a fi valabilă.

Min 83. Ocazie Petrolul. Işfan ratează şi el o şansă uluitoare singur cu portarul.

Min 73. Ocazie Petrolul. La poarta cealaltă, Sava se evidenţiază şi el cu o intervenţie de pus în ramă, la un şut al gazdelor trimis de Musi.

Min 71. Ocazie CFR. Peter Michael scapă singur cu portarul, dar ratează incredibil. Şutul său este apărat de Zima.

Min 52. GOOOL Petrolul. Keita prinde un şut senzaţional, la care Zima nu are ce să facă. Execuţia ”ciupeşte” uşor şi bara transversală.

Min 48. Ocazie Petrolul. Gazdele sunt mai periculoşi în debutul reprizei secunde, dar Sava respinge centrarea Meijers.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+2. Pauză.

Min 45+2. Ocazie CFR. Băieţii lui Mutu caută egalarea chiar înainte de intrarea la cabine.

Min 24. GOOOL Petrolul. Irobiso deschide scorul la Ploieşti, după ce îl ”execută” elegant pe Sava.

Min 20. Ocazie CFR. Bîrligea are un şut puternic, pe centrul porţii. Zima respinge şi îşi păstrează poarta intactă.

MIn 1. Ocazie CFR. Otele are o primă şansă uriaşă de gol, dar şutul său trece pe lângă poartă.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start:

PETROLUL (4-4-1-1): Zima - Papp, Meijers, Huja, Ţicu (cpt.) - Doua, Seto, Jair, Grozav - Musi - Irobiso
Rezerve: Eşanu - David Paraschiv, Garutti, D. Radu, Dumitriu, Diomande, M. Bratu, M. Roman II, Hanca, Işfan, I. Răducan, Dumitrache

CFR CLUJ (4-3-3): Sava - Manea, Boben, M. Ilie, Mamic - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Mogoş, Ajeti, R. Filip, Fică, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Michael

LIVE VIDEO | Petrolul - CFR, de la 17:00, pe Orange Sport 1 şi Orangesport.ro

Echipe probabile:

• Petrolul Ploieşti: Zima - Papp, Meijers, Huja - Dumitriu, Jair, Seto, Diomande, Ţicu (cpt.) - Musi, Grozav
  • Rezerve: Eşanu, Jercălău, Dumitrache, Garutti, Radu,, Hanca, Bratu, Işfan, Irobiso, Roman, Răducan
  • CFR Cluj: Sava - Manea, Boben, M. Ilie, Mamic - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Peter Michael
  • Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Mogoş, Ajeti, R. Filip, Avonou, Fică, El Kaddouri, Serebe, Ciubancan, Otele

Petrolul şi CFR Cluj se întâlnesc în primul meci al zilei de sâmbătă din Superliga. ”Găzarii” sunt în cărţi pentru calificarea în play-off, după ce au acumulat patru puncte din primele două partide din acest an. Formaţia antrenată de Florin Pârvu este pe locul nouă în clasament, cu 31 de puncte după 23 de jocuri, la două lungimi distanţă de Sepsi, echipa care ocupă poziţia a şasea.

De cealaltă parte, CFR are moralul la cote maxime, după succesul categoric cu FC Voluntari din etapa trecută (4-1). ”Feroviarii” pot reduce la opt puncte distanţa faţă de FCSB, cel puţin pentru moment, în cazul în care vor obţine o victorie pe Ilie Oană. Pentru Adi Mutu, antrenorul formaţiei oaspete, este un meci special, având în vedere că ”Briliantul”a îmbrăcat tricoul ”lupilor galbeni” pentru o scurtă perioadă în 2014.

Meciul din tur s-a încheiat CFR-ului, scor 1-0, la capătul unei partide în care ploieştenii au acuzat vehement arbitrajul.

Meciul din această seară va fi arbitrat de o brigadă, care-l va avea la centru pe Radu Petrescu.

Afla mai multe despre: cfrpetrolulsuperligă