VIDEO | Poli Iaşi, campioana Ligii 2. Bucurie mare în Copou. După ce au zdrobit-o pe Dinamo, moldovenii au primit trofeul meritat

Liga 2

Poli Iaşi a terminat prima în clasament în acest sezon al Ligii 2, astfel că a primit şi trofeul de campioană la finalul ultimului meci al stagiunii.

VIDEO | Poli Iaşi, campioana Ligii 2. Moldavii au primit trofeul de la Răzvan Burleanu la finalul meciului în care au zdrobit-o pe Dinamo

Poli Iaşi s-a impus şi în meciul de acasă cu Dinamo, scor 4-1, şi a terminat în stil de mare campioană acest sezon de Liga 2.

Formaţia pregătită de Leo Grozavu a câştigat ultimul meci al stagiunii datorită lui Robert Ion şi Alex Musi, care au semnat fiecare câte o ”dublă”. Pentru Dinamo a punctat Ghezali.

Fostul jucător al Farului a marcat în prima repriză, în minutele 9 şi 14, în timp ce fotbalistul împrumutat de la FCSB a ieşit la rampă în partea secundă, în minutele 48 şi 80.

Astfel, Poli Iaşi a încheiat en-fanfare acest sezon de Liga 2, pe primul loc, cu 60 de puncte. Iar cel mai important este faptul că a promovat în Superligă.

La finalul meciului din Copou cu Dinamo, ultimul al sezonului, Poli a primit şi trofeul de campioană a ligii secunde. Acesta a fost decernat de preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu.

Alături de Poli Iaşi, în Superligă a promovat direct şi Oţelul Galaţi.