VIDEO | Rapid - Vipers 25-31. Eşec categoric pentru echipa lui Kim Rasmussen. Misiune imposibilă la returul din Norvegia

Handbal

Campioana Rapid Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de deţinătoarea Champions League, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală ale sezonului.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

Manşa retur se va disputa pe terenul formaţiei norvegiene, în 6 mai, pentru un loc la Turneul Final Four din Champions League.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

VIDEO | Rapid - Vipers 25-31

Min 60. Final de meci. Rapid pierde la o diferenţă de şase goluri prima manşă din sferturile Champions League.

Min 47. Se produce cea mai mare diferenţă de scor, 17-24.

Min 40. Un nou gol reuşit de Grozav, primul din acţiune. Este cea mai bună marcatoare a Rapidului, cu patru reuşite de la punctul de la şapte metri.

Min 35. Norvegiencele au deja patru atacuri la rând în care nu reuşesc să găsească drumul spre gol.

Min 33. Rapid începe bine actul secund şi marchează două goluri fără să primească vreunul.

Min 31. Începe repriza a doua.

Min 30. Pauză. Diferenţă de +6 în favoarea echipei din Kristiansand.

Min 29:58. Campioana Champions League marchează şi la ultima fază a primei reprize.

Min 29:40. Gol superb marcat de norvergience.

Min 26:30. Portăriţa Rapidului, Şandru, apără o lovitură de la şapte metri a lui Vipers.

Min 26. Sorina Grozav a marcat de la 7 metri, iar scorul în acest moment este 12-15.

Min 24. Şapte metri pentru Vipers. Jucătoarea nu ratează de la punctul de pedeaspă.

Min 21. Scorul ia proporţii. Formaţia oaspete joacă foarte bine cartea contraatacului.

Min 16. Time-out cerut de antrenorul Rapidului, Kim Rasmussen.

Min 13. Defensiva Rapidului nu funcţionează la parametrii optimi şi campioana României mai primeşte un gol.

Min 12. 6-8. Buceschi marchează primul gol al ei în această partidă.

Min 6. 2-4. Diferenţă în premieră de două goluri, în favoarea norviegiencelor.

Min 1. Începe meciul.

Atmosferă incredibilă creată de suporterii Rapidului în Sala Polivalentă, înaintea duelului cu Vipers.

Astăzi are loc prima manşă din sferturile de finală din Champions League la handbal feminin dintre Rapid Bucureşti şi Vipers Kristiansand.

Partida se va disputa la Sala Polivalentă din Bucureşti.

Rapid este campioana en titre din handbalul feminin românesc, în timp ce Vipers a câştigat ultimele două ediţii de Champions League, astfel că misiunea elevelor conduse de Kim Rasmussen se anunţă una foarte dificilă.

Antrenorul danez a preluat-o pe Rapid înaintea returului fabulos cu Krim Ljubljana, din optimile Champions League. Atunci, campioana României s-a impus cu scorul de 30-24, reuşind să răstoarne incredibil rezultatul meciului din Slovenia, scor 24-29.

Astfel, Rapid obţinea biletele pentru sferturile de finală ale celei mai prestigioase competiţii europene la nivel de cluburi, dar şi în această fază misiunea se anunţă foarte dură.

Pentru a accede în Final Four-ul Champions League, Rapid va trebui să treacă de norvegiencele de la Vipers Kristiansand, care a câştigat trofeul la ultimele două ediţii.

Manşa retur a sferturilor de finală este programată la 6 mai, în Norvegia, iar Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Afla mai multe despre: rapidhandbal feminin