VIDEO | Record incredibil la Barcelona. A debutat cel mai tânăr jucător din istoria clubului catalan

FC Barcelona

Barcelona a învins-o pe Betis într-un meci fără istoric, dar istoria s-a scris în alte moduri pe Camp Nou, arena templu care va intra într-un complex proces de renovare în sezonul viitor.

Barcelona a trecut categoric de Betis Sevilla, scor 4-0, în etapa a 32-a din La Liga.

Catalanii şi-au asigurat victoria încă din prima repriză. Christensen a deschis scorul în minutul 14.

În minutul 33, Betis a rămas în zece, după eliminarea lui Gonzalez, care a primit al doilea cartonaş roşu.

Apoi a venit rândul lui Lewandowski să înscrie, în minutul 36 – polonezul ajungând astfel la al 19-lea gol în campionat, iar Raphinha a stabilit scorul pauzei în minutul 39.

În minutul 82, catalanii au beneficiat şi de autogolul lui Rodriguez, iar echipa lui Xavi a câştigat cu 4-0.

Dacă la nivelul jocului, Barcelona s-a prezentat la cel mai înalt nivel, Camp Nou a fost martorul şi a două momente cu totul şi cu totul speciale.

Primul dintre ele l-a avut în prim plan pe Joaquin, 41 de ani, legenda lui Betis, aflat la ultimul sezon în fotbalul profesionist, care s-a accidentat în minutul 80 şi a ieşit de pe teren în aplauzele publicului de pe Camp Nou.

Iar în minutul 83, Xavi l-a trimis pe gazon pe Lamine Yamal, în locul lui Gavi, puştiul de 18 ani ajuns deja un adevărat star la formaţia catalană.

La doar 15 ani şi 285 de zile, Yamal a primit şansa debutului la Barcelona şi a devenit astfel cel mai tânăr fotbalist folosit vreodată la prima echipă de Barca.

Mai mult, foarte tânăra extremă dreaptă ar fi putut să-şi încoroneze seara magică şi cu un gol, dar nu a reuşit să finalizeze cum trebuie o acţiune periculoasă a liderului din Spania.

Xavi a vorbit şi el, la conferinţa de presă dinaintea jocului cu Betis, despre noua senzaţie din echipa catalanilor.

”E un talent înnăscut. Spre deosebire de cei din generaţia mea, cei de acum nu au frică”, a declarat antrenorul spaniol.

Născut la data de 13 iulie 2007, Lamine Yamal a evoluat la echipa U16 a Barcelonei până în vara anului trecut când a fost promovat la generaţia U19 a catalanilor, iar acum a scris istorie şi la echipa de seniori condusă de Xavi.

FC Barcelona conduce La Liga cu 79 de puncte, la distanţă de 11 puncte faţă de echipa de pe locul secund, Real Madrid.

Afla mai multe despre: barcelonala ligalamine yamal