VIDEO | Yassine Bahassa, ”sombrero” de mare fineţe în meciul U Craiova 1948 - CS Mioveni. Francezul i-a delectat pe privitori cu driblingul său

FC U Craiova

În partida dintre U Craiova 1948 şi CS Mioveni, Yassine Bahassa (30 de ani) a avut un moment de virtuozitate, rar întâlnit la un meci din campionatul României.

U Craiova 1948 şi CS Mioveni s-au întâlnit în primul meci din etapa a 27-a a Superligii.

Oltenii au avut câştig de cauză. Trupa pregătită de Nicolo Napoli a învins-o pe CS Mioveni, scor 2-1, la capătul unui meci în care ultimul gol a fost înscris pe final.

Golurile au fost înscrise de Chiţu (’13) şi un autogol al lui Greab (‘90), pentru gazde, şi Scarlatache (’66) pentru oaspeţi.

În minutul 77, meciul a fost întrerupt, fiind necesară intervenţia medicilor pentru o fană căreia i s-a făcut rău deoarece în arenă s-au folosit gaze lacrimogene.

Ambulanţa a intrat pe teren pentru a-l prelua pe fan. Şi jucătorii au fost vizibil afectaţi de gazele lacrimogene. Întreruperea a durat aproximativ cinci minute.

Odată ce partida s-a reluat, s-a marcat şi ultimul gol al meciului, iar în minutele de prelungiri, Yassine Bahassa a oferit un moment de mare fineţe.

În minutul 90+4, jucătorul Craiovei a avut un dribling de zile mari. Aflat la mijlocul terenului, lângă tuşă, acesta a săltat mingea splendid peste Liviu Antal, cu un dribling cunoscut sub numele de ”sombrero”, şi a continuat faza pe cont propriu.

Totuşi, acţiunea solo a jucătorului francez a fost oprită în cele din urmă, din cauza faptului că mingea depăşise suprafaţa de joc.

Într-un final, U Craiova a câştigat partida cu Mioveni şi îşi continuă lupta pentru un loc în play-off.

Bahassa a sosit la Craiova la începutul sezonului, din liga a doua franceză, de la Quevilly Rouen, pentru 400.000 de euro.

S-a impus repede în echipa de start, devenind unul dintre jucătorii de bază ai oltenilor. A jucat 24 de meciuri şi a oferit patru goluri şi patru pase decisive.

Celălalt jucător cu o tehnică peste medie din lotul lui Nicolo Napoli, Juan Bauza, a ratat meciul din cauza unei accidentări de ultim moment.

Afla mai multe despre: bahassacraiova