BREAKING | Petev, OUT de la U Craiova. Înfrângerea cu FCSB i-a pus capac lui Rotaru. Antrenorul, dat afară de olteni

Universitatea Craiova a avut parte de o săptămână de coşmar. Eliminată, joi, din sferturile Cupei României, de Oţelul, echipa din Bănie a pierdut şi derby-ul cu FCSB, de duminică, şi şi-a luat gândul de la titlu în Superligă.

Universitatea Craiova are parte de un nou sezon dezamăgitor. În doar câteva zile, oltenii au ratat două obiective importante. Totul a început cu eliminarea surprinzătoare din Cupa României, unde echipa lui Petev a fost învinsă, pe propriul teren, de Oţelul Galaţi.

La finalul săptămânii trecute, Universitatea Craiova a pierdut şi derby-ul cu FCSB, de pe Arena Naţională, scor 0-2, şi a fost scoasă din lupta pentru titlu. Astfel, oltenii sunt acum în pericol să rateze şi calificarea în preliminariile cupelor europene.

Acum, Mihai Rotaru, care a făcut spectacol în tribunele Arenei Naţionale, la înfrângerea cu FCSB, a luat decizia de a-l da afară pe antrenorul Ivaylo Petev. Cel mai probabil, despărţirea oficială va avea loc la finalul acestui sezon.

Adus la începutul lunii noiembrie, bulgarul de 48 de ani se va despărţi de Universitatea Craiova, indiferent de rezultatele din ultimele şapte meciuri ale sezonului, conform informaţiilor publicate de site-ul sportpesurse.ro.

De altfel, Mihai Rotaru ar fi dispus să-i achite şi clauza de reziliere de 200 de mii de euro bulgarului pentru a putea numi un alt antrenor pe banca Universităţii Craiova.

FCSB - U Craiova 2-0

FCSB a învins-o, duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, pe Universitatea Craiova, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Fără Alexandru Mitriţă şi Ndong, accidentaţi, iar cu Bancu şi Screciu pe banca de rezerve, Universitatea Craiova a jucat slab în prima repriză a meciului de pe Arena Naţională. Roş-albaştrii au pus presiune pe poarta lui Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) trimiţând puţin pe lângă bară.

Scorul a fost deschis de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 29, iar după numai trei minute Ştefan Vlădoiu a trimis în propria poartă, la un corner executat de acelaşi Florinel Coman. În repriza a doua, gazdele nu au mai forţat, craiovenii au avut o ocazie prin Cîmpanu, în minutul 78, iar FCSB s-a impus cu 2-0.

În clasament, FCSB conduce cu 41 de puncte. Jucătorii lui Elias Charalambous sunt urmaţi de CFR Cluj şi de Universitatea Craiova, ambele cu câte 31 de puncte.

• FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (Antwi 87) - Oct. Popescu (Radaslavescu 74), Miculescu (Alhassan 74), Fl. Coman (Dawa 90). ANTRENOR: Elias Charalambous
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (Bancu 78) – Al. Creţu, Mekvabishvili, Houri (Koljic 78) – Baiaram (Danciu 61), Blesa (Markovic 68), A. Ivan (Cîmpanu 46). Antrenor: Ivailo Petev

Afla mai multe despre: petev