Ce a făcut David Popovici imediat după aurul mondial cucerit la 100 m liber. Dezvăluirile omului care i-a fost aproape la Budapesta: ”S-a simţit lucrul acesta”

Sporturi

David Popovici este dublu campion mondial la înot, după ce a câştigat probele de 100 şi 200 de metri liber de la Budapesta.

La numai 17 ani, David Popovici este noul fenomen al nataţiei mondiale, iar performanţele şi recordurile obţinute la competiţia de la Budapesta stau mărturie.

Tânărul înotător a luat medalii de aur la seniori, a doborât recorduri mondiale la juniori şi a egalat performanţe vechi de jumătate de secol.

Printre cele mai mari realizări ale lui  Popovici se numără şi faptul că a devenit al doilea sportiv din istorie care reuşeşte să câştige medaliile de aur la aceeaşi ediţie de turneu mondial, după Jim Montgomery, în 1973, chiar la prima ediţie a Campionatului Mondial.

După ce a devenit campion mondial la proba de 200 de metri liber, David Popovici şi-a respectat statutul de favorit şi la proba de 100 de metri liber, miercuri, atunci când a fost cel mai rapid în finală şi a scos un timp de 47.58.

Imediat după cursa fantastică, fenomenul de 17 ani a reacţionat de la faţa locului şi a transmis şi un mesaj în limba română, mulţumind fanilor din ţara natală.

Dragoş Luscan, preparatorul fizic al sportivului de la CS Dinamo, a povestit ce i-a spus acesta la puţine momente după ce a cucerit cea de-a doua medalie de aur la Budapesta.

"Emoţiile au fost foarte mari, cursa a fost destul de grea, mai ales ultima. Era destul de obosit şi s-a simţit lucrul acesta. Dar s-a recuperat bine.

Ne-am întâlnit mai devreme. E fericit, ne-a prezentat medaliile, am făcut o poză şi acum a mers la conferinţa de presă. L-am întrebat mai devreme cum e să ai două medalii şi mi-a zis că el e aceeaşi persoană şi pentru el e acelaşi lucru.

Cred că e una dintre cele mai importante calităţi ale lui David şi probabil că aţi văzut şi din declaraţiile lui că stă destul de bine la capitolul acesta şi a reuşit împreună cu calităţile fizice pe care le are, pregătirea pe care a susţinut-o, să demonstreze", a declarat Dragoş Luscan, pentru Antena 3.

Afla mai multe despre: david popoviciinotdragosluscan