Coco Gauff s-a calificat în sferturi la Roland Garos. Următoarea adversară ar putea fi Iga Swiatek

Tenis

Coco Gauff, cap de serie numărul 6 pe tabloul feminin, o aşteaptă în sferturile de finală pe Iga Swiatek, numărul 1 mondial, în urma victoriei în două seturi în faţa slovacei Anna Karolina Schmieldova (numărul 100 mondial), în 1 oră şi 31 de minute, scor 7-5, 6-2.

Finalista din 2022 speră să se răzbune pe jucătoarea poloneză care a învins-o confortabil în finala de anul trecut. De data aceasta, cele două jucătoare s-ar putea întâlni în sferturile de finală încă de miercuri.

Luni, Iga Swiatek va trebui să îşi demonstreze valoarea în faţa ucrainencei Lesia Ţurenko (locul 66 mondial) pe terenul Suzanne-Lenglen.

Afla mai multe despre: roland garoscoco gauff