Dan Petrescu îşi apără echipa: ”Arbitrul era cipriot”. Îngrijorat pentru retur: ”Ei au intenţia să simuleze”

CFR Cluj

Antrenorul celor de la CFR Cluj, Dan Petrescu (56 de ani), a tras concluziile după victoria de pe teren propriu cu ciprioţii de la Pafos.

Dan Petrescu, îngrijorat: ”Sperăm să fie un arbitraj bun la retur, că ei au intenţia să simuleze”

CFR Cluj a învins-o, pe teren propriu, Pafos, echipa la care joacă şi Vlad Dragomir, scor 1-0, în prima manşă a play-off-ului Conference League.

Golul a fost marcat de Mertion Korenica, în minutul 17. În minutul 40, de la clujeni a fost eliminat Deac.

La finalul meciului, Dan Petrescu a reacţionat şi a criticat maniera de arbitraj, despre care a precizat că ar fi ”cipriot” şi speră ca acesta să fie obiectiv la returul din Cipru.

”Cât am jucat 11 la 11 am fost un meci echilibrat, stăteam bine în teren, dar cartonaşul roşu a schimbat totul. Mă îngrijorează arbitrajul. Mi s-a părut că era arbitrul era cipriot, nu am mai văzut la noi acasă să fim arbitraţi aşa!

Am stat bine ca echipă, fără puţin noroc nu poţi câştiga în Europa, dar băieţii au stat bine şi au rămas compacţi.

Jucăm peste o săptămână, ei au jucători de mare clasă. Mă îngrijorează meciul din campionat, vor juca alţi 11 jucători, de asta am rămas pe teren, să pregătesc jucătorii care nu au fost acum0. Soluţii nu sunt aşa multe, avem doi accidentaţi, care ar fi putut să mă ajute în campionat.

Sperăm să fie un arbitraj bun la retur, ei au intenţia să simuleze, din ce am văzut eu în meciurile lor de acasă.

Foarte bun rezultatul FCSB-ului, nu am ştiut, sper ca ambele echipe să meargă mai departe, dar mai e meciul retur”, a declarat Dan Petrescu, după meci, la Prima Sport.

Afla mai multe despre: dan petrescucfr clujconference league