David Popovici, 6 din 6! Fenomenul nataţiei româneşti a luat aurul şi la ultima probă de la Campionatul Naţional de la Otopeni

David Popovici

David Popovici (18 ani) a cucerit a şasea medalie de aur din tot atâtea posibile la probele la care a luat parte în cadrul Campionatului Naţional de înot de la Otopeni.

David Popovici a câştigat, duminică, a şasea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 de metri fluture.

Popovici a parcurs distanţa în 52.30 secunde. Pe locul doi s-a clasat Daniel Martin (53.19), iar pe trei a terminat Denis Laureaan Popescu (54.04).

Sportivul în vârstă de doar 18 ani a oferit şi prima reacţie după ce şi-a trecut o nouă medalie de aur în palmares.

“Cine spune că nu e obosit în ultima zi de concurs minte. Sunt obosit. Vreau să văd de ce sunt în stare. Vreau să fiu un înotător cât mai complet.

Pentru JO va trebui să-mi calculez şi mai bine programul. Voi merge la Jocurile Olimpice şi sunt destul de sigur că am şi baremul B şi pentru celelalte probe. Mai am o ştaafetă. O să fie greu.

Nimănui nu-i place să piardă, însă nuudetest asta. Din fiecare loc ai ceva de învăţat”, a declarat Popovici, la finalul probei.

David Popovici a mai câştigat la Campionatul Naţional de înot de la Otopeni probele de 50 de metri liber, 100 de metri liber, 100 de metri spate, 50 de metri fluture şi 400 de metri liber.

Datorită acestor performanţe, David Popovici a obţinut deja calificarea şi la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. El a participat şi la ediţia Tokyo 2020.

Afla mai multe despre: david popoviciinot