David Popovici, din aur în aur! Încă unul la Campionatul Naţional şi calificare la Jocurile Olimpice de la Paris! Prima reacţie

David Popovici

David Popovici (18 ani) a cucerit o nouă medalie, a cincea la număr, la Campionatul Naţional de înot de la Otopeni şi s-a calificat astfel la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

David Popovici a câştigat, sâmbătă, a cincea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 100 de metri liber şi totodată reuşind baremul pentru Jocurile Olimpice din 2024.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 47.61. Pe locul doi s-a clasat Constantin Stoica (49.98), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (50.13).

Înotătorul în vârstă de 18 ani a oferit şi prima reacţie după o nouă medalie de aur cucerită.

“Am reuşit să fac astăzi pentru că mi-am propus. Nu e nicio grabă, aşa am spus zilele trecute. Atunci când nu-ţi doreşti ceva cu orice preţ reuşeşti să atingi. Îmi propun foarte multe, mă bucur să văd tribuna foarte plină. Aplauze şi vouă.

Nu mi-am propus nimic încă pentru Paris. La fiecare competiţie ne propunem eu şi antrenorul meu doar să fim ignoranţi faţă de limite. Nu ne gândim niciodată la timpi.

Tocmai i-am făcut cu mâna bunicii. Vă încurajez să veniţi să ne încurajaţi că avem nevoie. Mă bucur că mi-am câştigat biletul spre JO”, a declarat Popovici, după cursă, conform TVR.

David Popovici este primul sportiv al Team Romania care îndeplineşte baremul de calificare pentru JO Paris 2024.

Este a doua ediţie de Jocuri Olimpice pentru Popovici, după cea de la JO Tokyo 2020.

De menţionat faptul că şi atleta Delvine Relin Meringor (maraton) s-a calificat la Olimpiada de la anul, dar Federaţia Internaţională încă nu o recunoaşte ca fiind calificată pentru România.

David Popovici a mai câştigat la Campionatul Naţional probele de 50 de metri liber, 100 de metri spate, 50 de metri fluture şi 400 de metri liber.

A rămas încă o probă la care va mai evolua, cea la 100 de metri fluture. Competiţia se desfăşoară la Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.

Afla mai multe despre: david popoviciinot