Măcar una dintre gazde se descurcă bine! Georgia a produs o nouă surpriză împotriva unei naţionale mari. Patru goluri între Portugalia şi Olanda

EURO

Rezultatele zilei de la EURO U21 2023, turneul final găzduit de România şi Georgia.

Georgia - Belgia 2-2, în grupa A de la EURO U21, după ce oaspeţii au condus cu 2-0

Echipa naţională U21 a Georgiei a încheiat la egalitate sâmbătă, la Tbilisi, scor 2-2, meciul disputat împotriva naţionalei U21 a Belgiei. Georgienii au revenit după ce au fost conduşi cu 2-0.

Belgienii au avut o primă repriză în care au deschis scorul prin Maxim De Cuyper, în minutul 15. Georgienii au cerut o lovitură de pedeapsă în minutul 37, însă arbitrul croat Duje Strukan nu a acordat nimic, iar Ramazani a majorat avantajul oaspeţilor după numai un minut.

Gazdele au schimbat trei jucători la pauză şi doi dintre ei au conlucrat la primul gol al Georgiei, din minutul 51. Gocholeishvili a pasat şi Giorgi Tsitaishvili a înscris.

Egalarea a venit în minutul 87, când Guliashvili – jucător intrat pe teren în minutul 71, a profitat de pasa lui Azarov învingându-l pe portarul Vandervoordt.

În prima rundă, Georgia a învins Portugalia cu 2-0.

Georgia are patru puncte în clasamentul grupei A, urmată de Belgia – cu două puncte şi Ţările de Jos – tot două puncte. Pe ultimul loc al grupei este Portugalia, cu un singur punct.

Portugalia - Ţările de Jos 1-1, în grupa A de la EURO U21

Echipele naţionale U21 ale Portugaliei şi Ţările au încheiat la egalitate, scor 1-1, la Tbilisi, într-o partidă din cadrul grupei A a Campionatului European U21 găzduit de România şi Georgia.

Lusitanii au deschis scorul în minutul 20, prin Andre Almeida, care a înscris cu un şut superb, beneficiind de o pasa de la Pedro Neto. În continuare s-a jucat pe contre, iar olandezii au încercat să reintre în meci. Au făcut-o în minutul 78, la golul egalizator al lui Brian Brobbey, după un corner executat de Burger. S-a încheiat în cele din urmă 1-1 după un meci în care arbitrul român Horaţiu Feşnic a  acordat nouă cartonaşe galbene.

Afla mai multe despre: euro u21rezultate euro u21