Medalie de argint la Cupa Europei la aruncări pentru România! Performanţă importantă reuşită de Alin Firfirică

Alte sporturi

Atletul Alin Firfirică a obţinut, sâmbătă, medalia de argint în finală la disc, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului, la Cupa Europei la aruncări, găzduită de Leiria.

Medalie de argint la Cupa Europei la aruncări pentru România

Cea mai bună aruncare a lui Firfirică a măsurat 63.78 metri, din a patra încercare, cu care a obţinut medalia de argint. Medalia de aur a revenit slovenului Kristjan Ceh (68.30 metri), care a devenit lider mondial cu această reuşită, iar bronzul a fost obţinut de croatul Martin Markovic (62.20).

Tot sâmbătă, în finala B la aruncarea ciocanului, Mihăiţă Micu s-a clasat pe locul 14 (62.68 metri).

România este reprezentată de opt sportivi la competiţia de seniori şi tineret, din Portugalia, între care se numără şi Bianca Ghelber, campioană europeană la aruncarea ciocanului. Ea va concura duminică.

La start se află peste 300 de sportivi din 40 de ţări.

În 2022, România a obţinut medalia de aur la suliţă (Alexandru Novac).

Afla mai multe despre: alin firfirică