Ploaie de goluri în Europa şi Conference League. Chelsea şi Fiorentina şi-au confirmat valoarea

Rezultatele din Europa League şi Conference League pentru meciurile de la 19:45.

Echipa italiană AC Fiorentina a învins joi, în deplasare, scor 4-2, gruparea elveţiană St Gallen. În aceeaşi fază din Conference League, echipa engleză Chelsea a întrecut-o cu 4-1, în deplasare, pe Panathinaikos Atena.

Londonezii conduşi de Enzo Maresca au condus cu 1-0 la pauză pe stadionul din Atena, după golul marcat de Joao Felix, dar în primul sfert de oră al celei de-a doua reprize Chelsea a rezolvat practic soarta meciului. Mudryk, Joao Felix şi Nkunku au marcat alte trei goluri în contul oaspeţilor şi partida era închisă. Grecii au marcat doar golul de onoare, prin Pellistri, şi cam atât.

La St Gallen, italienii de la AC Fiorentina au fost conduşi cu 1-0 din minutul 23, dar şi-au revenit în startul parţii a doua, prin golurile înscrise de Martinez Quarta şi Ikone. Gazdele au egalat destul de rapid, însă Ikone şi Gossens au stabilit scorul final, 4-2 pentru Fiorentina.

Chelsea şi Fiorentina au două victorii din două meciuri în clasamentul Conference League.

Rezultate înregistrate joi, în meciurile din Conference League:

• Vikingur Reykjavik – Cercle Bruges 3-1 (Sigurpalsson 17, Djuric 76, G. Vatnhamar 83 / Olaigbe 16)
  • Celje – Başakşehir 5-1 (Svetlin 5, Brnic 30, Seslar 34, Kucys 51, 77 / Pelkas 75);
  • Larne – Shamrock Rovers 1-4 (Honohan 3, Kenny 24, Cosgrove 30 autogol, Burke 54).

Europa League: Ajax Amsterdam s-a impus la Baku, 3-0 cu Qarabag

Echipa olandeză Ajax Amsterdam a învins joi, în deplasare, scor 3-0, formaţia azeră Qarabag într-un meci din Liga Europa în care gazdele au avut doi jucători eliminaţi.

La Baku, gazdele au avut primul jucător trimis la vestiare încă din minutul 15, când arbitrul scoţian Nicholas Walsh l-a eliminat pe Julio Romao. Olandezii au profitat şi Taylor a deschis scorul în minutul 36. Elevii lui Francisco Farioli au rezolvat meciul cu două goluri marcate într-un interval de numai trei minute din partea secundă, iar gazdele au mai avut un jucător eliminat, pe Jafarguliyev, în minutul 79. Ajax s-a impus cu 3-0 a ajuns la şapte puncte în clasamentul fazei secunde din Liga Europa.