Primele concluzii după penalty-ul controversat dictat în U Cluj - Oţelul: "Mai mult e!"

U Cluj

U Cluj a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 2-0 într-o partidă a etapei a 13-a din Superliga.

Ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0 şi au reuşit în acelaşi timp să-i administreze Oţelului Galaţi prima înfrângere a sezonului, în Superliga. Dan Nistor a deschis scorul din penalty în minutul 61, în urma unei decizii controversate a arbitrului central al partide de pe Cluj Arena, Andrei Chivulete. Mamadou Thiam a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 69 iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-0.

La faza penalty-ului, Zivulic atinge balonul cu braţul său extins în urma unei preluări cu pieptul. Aflat într-un duel cu mai mulţi adversari, fotbalistul sârb a încercat să menţină mingea în posesia sa cu ajutorul mâinii sale.

Emil Grădinescu şi Basarab Panduru au analizat faza penalty-ului dictat în minutul 59.

Emil Grădinescu: "Parcă mai mult e penalty"

"O împingere pe care o face Blănuţă, îl suceşte putin pe Zivulic, mişcarea lui într-o oarecare măsură este în urma acestei suciri. Nu ştiu dacă omul chiar voia sa facă henţ, el avea prim planul, avea mingea. Parcă mai mult e penalty!", a declarat Emil Grădinescu.

"Mâna aia nu e dusă că te împinge, mâna aia o ridici dacă vrei, nu că te-a împins", a spus Basarab Panduru.

Afla mai multe despre: u clujdorinel munteanuotelul galatisuperligabasarab panduruemil gradinescu