În aprilie 2009, fotbalul românesc era zguduit din temelii de primul scandal imens de luare şi dare de mită! DNA a intervenit în forţă şi a făcut arestări pe bandă rulantă, punând cătuşele pe mâinile arbitrilor, patronilor, ale unor oameni de afaceri sau ale celor din conducerea CCA.