VIDEO | Erling Haaland, omul hat-trick! Ce record în istoria Premier League a stabilit după tripla din Manchester City - Wolverhampton 3-0

Manchester City

Manchester City a învins-o la scor de neprezentare pe Wolverhampton, printr-un hat-trick de zile mari al lui Erling Haaland (22 de ani), care a stabilit un record în istoria Premier League.

Manchester City a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia Wolverhampton, scor 3-0, printr-o triplă a lui Erling Haaland, într-un meci al etapei a 21-a din Premier League.

”Cetăţenii” au asaltat poarta lui Jose Sa încă din start, dar golul a picat târziu, în minutul 40, când Haaland a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Kevin De Bruyne.

În repriza secundă, Ruben Neves l-a faultat în careu pe Gundogan şi arbitrul David Coote a dictat penalty, transformat de Haaland, în minutul 50.

După alte patru minute, norvegianul şi-a desăvârşit hat-trick-ul marcând din pasa lui Riyad Mahrez, stabilind o victorie cu 3-0 a echipei lui Pep Guardiola

Haaland a ajuns la 25 de goluri în acest sezon de Premier League şi conduce confortabil în ierarhia golgeterilor, în timp ce Manchester City rămâne în plasa liderului Arsenal, cu 45 de puncte. Wolverhampton rămâne pe locul 17, cu 17 puncte.

Cu acest trei goluri, Haaland a ajuns la o performanţă incredibilă pentru Manchester City în acest sezon.

Norvegianul a reuşit patru hat-trick-uri în doar 19 meciuri de Premier League, doborând recorduri stabilite de alţi foşti mari atacanţi din prima ligă engleză, precum Ruud van Nistelrooy (65 de meciuri), Luis Suarez (81), Alan Shearer (86) sau Robbie Fowler (89), conform statisticienilor de la OptaJoe.

Într-un alt meci din etapa a 21-a, Leeds United şi Brentford au încheiat la egalitate, scor 0-0. Ziua de Premier League se încheie cu duelul Arsenal - Manchester United

Afla mai multe despre: haalandpremier leaguemanchester city